Dwadzieścia największych spółek produkujących wieprzowinę notowanych na giełdzie w Chinach zaliczyło w pierwszej połowie 2023 roku znaczne straty, choć były one mniejsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy niskie ceny i wysokie koszty pasz spowodowały jeszcze większą stratę. Wartość świń rzeźnych dla hodowców osiągnęła obecnie poziom nieco powyżej progu rentowności.
Jak podaje globalna firma hodowlana Genesus, która działa również w Chinach, od stycznia do czerwca 2023 roku, 20 największych spółek produkujących świnie notowanych na giełdzie w Chinach poniosło łączną stratę w wysokości około 16,4 miliarda CNY (2,09 miliarda EUR). Jeszcze bardziej niepokojący jest wysoki poziom zadłużenia wynoszący 450 miliardów CNY (57,4 miliardów EUR). 20 największych firm sprzedało 77,2 miliona świń od stycznia do czerwca i poniosło stratę w wysokości około 27,10 euro na zwierzę. Jeśli za podstawę przyjąć całkowity ubój 375 milionów świń w pierwszej połowie 2023 r., oznacza to kalkulacyjną stratę w wysokości dobrych 10 miliardów euro dla całej branży
Genesus opiera te dane na półrocznych raportach spółek giełdowych, które należało składać do końca sierpnia. Inne chińskie źródła podają, że trzy najważniejsze firmy Muyuan, Wen's i New Hope łącznie musiały ponieść łączną stratę w wysokości 10,5 miliarda CNY (1,33 miliarda euro). Tylko dwie z 20 spółek giełdowych zajmujących się produkcją trzody chlewnej osiągnęły zysk w pierwszej połowie roku, ale w Haida i Jingji nie pochodził on z działu trzody chlewnej, ale z innych obszarów działalności firmy, takich jak branża paszowa.
Cena świń osiąga próg rentowności
Pomimo wysokich strat nastąpiła pewna poprawa wśród 20 zbadanych dużych producentów trzody chlewnej, ponieważ niskie ceny i wysokie koszty paszy spowodowały jeszcze większą stratę w wysokości 19,8 mld CNY (2,52 mld EUR) w pierwszej połowie 2022 r. Sytuacja w zakresie kosztów paszy uległa obecnie pewnemu uspokojeniu, a ceny trzody chlewnej do uboju ponownie wzrosły pod koniec lipca do poziomu około 17 CNY (2,17 EUR) za kilogram żywej wagi, czyli nieco powyżej progu rentowności.
Produkcja wieprzowiny w Chinach wzrosła w pierwszej połowie 2023 roku o 3,2% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Większość analityków spodziewa się umiarkowanego spowolnienia tempa wzrostu w drugiej połowie roku, w związku z ostatnim spadkiem liczby macior i powtarzającymi się infekcjami stad afrykańskim pomorem świń (ASF). Ponadto popyt na wieprzowinę pozostaje w tyle za oczekiwaniami ze względu na słabe wyniki gospodarki. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) prognozował w swoim sierpniowym raporcie dotyczącym Chin, że produkcja wieprzowiny w Republice Ludowej może spaść o około 500 000 ton, czyli około 1,0%, do 56,0 mln ton w 2024 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Źródło: ISN