kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
21 stycznia 2022, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9953 EUR EUR - 4.5303 GBP GBP - 5.4210 DKK DKK - 0.6087
Archiwum


22.01.2022 SPRZEDAM 25 T ŻYTA KONS. Z CERT. EKOL., transport firmowy, wielkop., złotowski, 64-915, tel.: 512 119 019

22.01.2022 SPRZEDAM 300 TUCZNIKÓW, 128 kg, 59%, warm.-maz., iławski, 14-260, tel.: 724 576 648

22.01.2022 SPRZEDAM 38 TON PSZENICY KONS., transport firmowy, lubelskie, hrubieszowski, 22-550, tel.: 602 798 956

21.01.2022 13:45 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,50 zł/kg, średnia: 7,13 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

20.01.2022 SPRZEDAM 3 KROWY, 700 kg, podlaskie, grajewski, 19-213, tel.: 518 548 744

19.01.2022 SPRZEDAM DUŻE ILOŚCI JAJ, rozmiar: M, mazowieckie, żuromiński, 06-500, tel.: 739 443 590

19.01.2022 SPRZEDAM 50 TON PSZENICY PASZ., transport firmowy, świętokrzyskie, opatowski, 27-500, tel.: 513 853 622

19.01.2022 SPRZEDAM 100 TON PSZENICY KONS., transport firmowy, dolnośląskie, średzki, 55-311, tel.: 607 633 522

19.01.2022 SPRZEDAM 25 TON PSZENICY KONS., transport firmowy, mazowieckie, siedlecki, 08-125, tel.: 798 851 104

18.01.2022 SPRZEDAM 25 TON PSZENICY KONS., transport firmowy, lubelskie, biłgorajski, 23-413, tel.: 504 196 870

17.01.2022 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mieszaniec, 650 kg, mazowieckie, nowodworski, 05-190, tel.: 512 683 420

Dodaj komunikat

agrifirm

zm skiba

Emerytura dla zwierząt w służbie

Martyna Frątczak

Do rządu trafił projekt ustawy po raz pierwszy w historii regulujący status psów i koni pracujących w służbach. Ustawa zakłada zapewnienie zwierzętom należącym do służb podlegających MSWiA „godną emeryturę”, w tym dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną.

 

Pierwsza taka ustawa w historii

18 lutego 2021 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja prasowa w sprawie uregulowania opieki nad zwierzętami w służbach podległych MSWiA.

W jej trakcie minister Mariusz Kamiński poinformował, że przygotowany został projekt ustawy szczegółowo regulującej status zwierząt pracujących w służbach.

Ustalone zostały kwestie związane ze sposobem ich doboru do służby, jak również warunkami wycofania, emerytury i opieki w jej trakcie. To pierwszy tego rodzaju w historii akt prawny w naszym kraju.

Ważnym punktem ustawy jest kwestia zapewnienia dożywotniego utrzymania zwierząt po zakończeniu ich służby. Ma ono zostać pokryte z budżetu państwa.

Ustawa określa kluczowe zasady zapewniające odpowiednie warunki dla zwierząt pracujących w służbach, w tym między innymi:

- opisuje możliwość pozostania zwierzęcia po wycofaniu ze służby z opiekunem, lub przekazania go do organizacji zajmującej się opieką nad zwierzętami

- dokładnie określa obowiązki dla opiekunów zwierząt, m.in. przejście obowiązkowego szkolenia dla opiekunów, zapewnienie zwierzęciu wyżywienia oraz swobodnej aktywności

- zaznacza, kto może, a kto nie może być opiekunem zwierzęcia

- zapewnia, że koszty wyżywienia zwierząt oraz opieki weterynaryjnej zostaną pokryte przez państwo

- zapowiada wprowadzenie kontroli i nadzoru nad sprawowaniem opieki nad zwierzętami przez opiekunów

Psy – ratownicy i ambasadorzy

Obecnie we wszystkich służbach podległych MSWiA pracuje 1207 psów oraz 62 konie.

W straży pożarnej w służbie jest 30 psów, w większości ras labrador retriever i golden retriever.

Ich najważniejszym zadaniem jest poszukiwanie osób zaginionych w terenie, w ruinach zawalonych budynków, w rejonach trzesień ziemi i innych katastrof naturalnych. Psy odbywają tą wymagającą i bardzo potrzebną służbę przez około 9-10 lat.

„Psy w Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej pełnią bardzo ważną rolę - ratowania życia ludzkiego w katastrofach budowlanych. Są również naszymi ambasadorami, ponieważ wyjeżdżają na misje zagraniczne by pomagać w działaniach ratowniczo – poszukiwawczych” - powiedział komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Polska ciężka grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR (Heavy Urban Search And Rescue), która jest wysyłana w rejony trzęsień ziemi, dysponuje 12 psami ratowniczymi.

Psy z polskich służb pomagały już m.in. w akcji ratunkowej po wybuchu w Bejrucie w sierpniu 2020 roku. Już następnego dnia po katastrofie do Libanu poleciało 42 strażaków z grup poszukiwawczo-ratowniczych PSP oraz 4 psy.

 

 

Psy w policyjnych szeregach

Zdecydowanie najwięcej psów – bo ponad 900 – odbywa swoją służbę w Policji. Wiekszość z nich wykorzystywana jest w służbie prewencyjnej. Głównymi rasami wybieranymi do pracy w Policji są owczarki niemieckie i owczarki belgijskie malinois.

Czworonogi mają różnorodne zadania w policyjnych szeregach. 471 z nich wykorzystywanych jest do służby patrolowej i tropienia śladów ludzkich.

Poza tym 72 psy są ściśle wyspecjalizowane w poszukiwaniu osób zaginionych, 99 psów jest świetnych w rozpoznawaniu zapachów materiałów wybuchowych, a 164 psy wykorzystuje się do odnajdywania zapachów narkotyków.

Część psów – obecnie 30  – pracuje w służbie kryminalnej i pomaga w badaniach osmologicznych (badaniu śladów zapachowych, m.in. identyfikowaniu ludzi na podstawie zapachu). Badaniami takimi zajmuje się w całym kraju pięć laboratoriów kryminalistycznych.

W kraju funkcjonuje wyłącznie jeden ośrodek szkolenia psów służbowych dla Policji - Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z siedzibą w Sułkowicach.

Tresura i szkolenie zwierząt w ośrodku, w zależności od specyfiki danego kursu, trwa od około 4,5 do 6 miesięcy. Psy do służby dobierane na podstawie preferowanej rasy oraz predyspozycji psychicznych i fizycznych.

Na straży granic państwa

Psy wykorzystywane są również w Straży Granicznej. Obecnie pracuje w niej aż 246 czworonogów, które należą do jednej z trzech różnych specjalności: psów tropiących, psów patrolowo-obronnych oraz psów specjalnych.

Zadaniem psów tropiących jest głównie rozpoznawanie śladów i odnajdywanie osób, które nielegalnie przekraczają granicę państwa. Używane są również do pilnowania osób zatrzymanych.

Psy patrolowo-obronne przeszukują teren, środki transportu oraz pomieszczenia w celu wykrycia osób podejrzanych o przestępstwa graniczne. Psy tej specjalności mogą być także „środkiem przymusu bezpośredniego”.

Psy specjalne wykorzystuje się do takich czynności, jak wyszukiwanie narkotyków, materiałów wybuchowych i broni palnej w różnych środkach transportu, bagażach, pomieszczeniach oraz terenie.

Do pracy w Straży Granicznej wybiera się głównie owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie. Służbę pełnią jednak również psy innych ras, m.in. owczarki holenderskie, labradory, psy rasy cocker spaniel i jack russel terier.

Nie każde zwierzę nadaje się do tej wyjątkowej służby. Psy muszą mieć odpowiednią kondycję i predyspozycje psychiczne, które weryfikowane są szczegółowo przez komisje złożone z funkcjonariuszy Straży Granicznej Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu oraz instruktorów i wykładowców z zakresu tresury psów i lekarzy weterynarii.

Psy, które przeszły weryfikację, przydzielane są kandydatom na ich przewodników i opiekunów. Następnie pies odbywa 5-6 miesięczne szkolenie we wspomnianym wyżej ośrodku w Lubaniu.   

Jednym z pierwszych i najważniejszych elementów szkolenia jest zbudowanie więzi i zaufania pomiędzy psem i jego przewodnikiem - przyszłymi partnerami w służbie. Jeśli uda się stworzyć taki zgrany duet, czworonog i człowiek pracują razem od 8 do 10 lat.

Policja konna do pilnowania porządku

W 2020 roku w Policji na terenie kraju służbę odbywały 54 konie. Obowiązki policjanta-jeźdźca oraz kandydata na jeźdźca pełniło 56 policjantów.

Chociaż obecnie ich rola jest znacznie mniejsza niż w przeszłości, konie wciąż są przydatne w służbie patrolowej. Pomagają również w interwencjach i przywracaniu naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych i zgromadzeń.

Szkolenie konia odbywa się w dwóch etapach, w których biorą udział policyjni lub cywilni instruktorzy jeździectwa. Po każdym etapie szkolenia policjant-jeździec lub kandydat na jeźdźca wraz z koniem przystępują do egzaminu przed specjalną komisją, od której otrzymują atest uprawniający do służby.

Koń może zostać wycofany ze służby w Policji po skończeniu 15. roku życia, jednak jeśli jego stan zdrowia na to pozwala, może pełnić swoją funkcję dłużej.

Konie do patroli w Straży Granicznej

Konie pełnią wyjątkową rolę również w Straży Granicznej. Obecnie do patroli konnych wykorzystywanych jest 8 zwierząt. Wszystkie pracują w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej.

Konie doskonale sprawdzają się do patroli bieszczadzkiego odcinka granicy obejmującego w części obszar parku narodowego. Są tam niezastąpionym wsparciem w służbie - zapewniają sprawne przemieszczanie się w trudnym terenie Bieszczad i nie ingerują zbytnio w chroniony ekosystem.

Patrole konne na Podkarpaciu mają już ponad 25-letnią tradycję i nawiązują do czasów, kiedy w pierwszych dekadach XX stulecia granicę ochraniali na koniach żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza.

 

Na podstawie:

www.gov.pl

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu