Ceny bydła w Niemczech idą w górę. Ubojnie walczą o zwierzęta.

Martyna Frątczak

Ceny wołowiny w Niemczech gwałtownie wzrosły w lipcu. Powodem jest niezwykle mała podaż, która nie pokrywa nawet bardzo ograniczonego popytu na mięso.

Coraz mniej zwierząt rzeźnych

Sytuacja jest dość nietypowa, bo zwykle ceny bydła znacząco spadają latem i zaczynają rosnąć dopiero jesienią. Ale obecnie dostępność bydła jest tak niska, że zakłady ubojowe zaczęły płacić więcej, aby zdobyć wystarczającą liczbę zwierząt do zaspokojenia bieżącego popytu.

Z ostatniego spisu żywego inwentarza przeprowadzonego w Niemczech wynika, że mimo wysokich cen rolnicy utrzymują coraz mniejszą liczbę zarówno krów, jak i opasów. Powodem są stale rosnące koszty energii i paszy. Hodowcy dostosowują się do długofalowych trendów – a wszystko wskazuje na to, że konsumpcja mięsa przez inflację będzie stale spadać.

Ci hodowcy, którzy utrzymują krowy mleczne, doją je obecnie możliwie jak najdłużej – ceny mleka wynoszą obecnie powyżej 50 centów za kg, ponieważ również jest trudno dostępne na rynku.

Liczba buhajów ubitych w pierwszych 27 tygodniach tego roku była o 7% niższa niż w roku poprzednim. W przypadku krów rzeźnych w tym roku ubito o 11% mniej zwierząt niż w roku poprzednim, a w przypadku jałówek różnica ta wyniosła 7%. W krótkim okresie trwające prace żniwne prawdopodobnie powstrzymają wielu rolników przed sprzedażą zwierząt, co jeszcze bardziej odbije się na podaży.

Ceny bydła w tym tygodniu

W poniedziałek, 18 lipca 2022 r., VEZG ustalił ogólnokrajową cenę młodych buhajów klasy R3 bydła simentalskiego i innych ras mięsnych na 4,77 euro za kg wagi ubojowej. To o 2 centy więcej niż tydzień temu i o 30 centów więcej niż na początku czerwca. Dla młodych buhajów rasy Holstein klasy R3 VEZG ustalił w tym tygodniu cenę 4,72 EUR/kg wagi ubojowej. To też o 2 centy więcej niż w poprzednim tygodniu.

Zakładając średnią masę ubojową buhajów klasy R3 na około 413 kg, daje to, przy uwzględnieniu obecnych kosztów utrzymania bydła, przychód ze sprzedaży w wysokości 1991 euro na zwierzę. To o 385 euro więcej niż rok temu.

Ceny krów rzeźnych również gwałtownie wzrosły w lipcu. Według cen ustalonych przez VEZG, 18 lipca ceny za krowy rzeźne w klasie O3 (310 kg) w bieżącym tygodniu wynosiły 4,55 euro za kilogram masy ubojowej, a więc tyle samo co w poprzednim tygodniu i o 25 centów więcej niż na początku miesiąca.

Cena za krowy klasy R3 (310 kg) wyniosła 4,60 euro za kg. W porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim rokiem cena spadła o 35%. Dla jałówek w kategorii R3 o masie ubojowej, VEZG podał cenę 5 euro za kg - a więc również tyle samo co w poprzednim tygodniu. Podobnie jak w przypadku krów R3, w zeszłym roku w lipcu cena wynosiła około 34% więcej. Za jałówki O3 podano cenę 4,60 euro za kg, a więc tyle samo co w zeszłym tygodniu.

 

Na podstawie:

 

Agrarheute

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz