Powstała lepsza szczepionka na gruźlicę bydła

Martyna Frątczak

Brytyjscy naukowcy opracowali nową szczepionkę, która może pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie gruźlicy bydła. Na chorobę zapadają rocznie dziesiątki milionów sztuk bydła na całym świecie.

 

Gruźlica (inaczej tuberkuloza) bydła to wciąż spory problem w wielu państwach świata, m.in. Wielkiej Brytanii, gdzie rolę w rozprzestrzenianiu choroby przypisuje się borsukom (patrz: Tępienie borsuków walce z gruźlicą bydła).

Obecnie prawnie wymagany i powszechnie stosowany test skórny do wykrywania gruźlicy u bydła nie jest zgodny ze szczepionką na tą chorobę.

Oznacza to, że bydło zaszczepione preparatem BCG, który zawiera nieszkodliwy szczep bydlęcego prątka gruźlicy Mycobacterium bovis, daje dodatni wynik testu skórnego na gruźlicę.

Uniemożliwia to rozróżnienie za pomocą testu skórnego, czy zwierzę faktycznie ma gruźlicę, czy zostało po prostu zaszczepione.

Szczepienie krów na gruźlicę jest z tego powodu zakazane w większości państw świata.

Aby rozwiązać ten problem, brytyjscy naukowcy z University of Surrey stworzyli nową szczepionkę, w której brakuje niektórych białek występujących w terenowym szczepie Mycobacterium bovis.

Skuteczność ochronną nowego szczepu przetestowano na świnkach morskich. Stwierdzono, że świnki morskie zakażone gruźlicą wykazały pozytywny wynik tej choroby za pomocą testu skórnego, podczas gdy świnki morskie zaszczepione nowym preparatem - nie.

Nowy preparat może umożliwić rolnikom i lekarzom weterynarii ochronę zwierząt za pomocą nowej szczepionki, przy jednoczesnym stosowaniu skutecznego testu diagnostycznego wykrywającego gruźlicę.

Aby kontrolować rozprzestrzenianie się gruźlicy bydła, skuteczne szczepienie i dokładny monitoring choroby są kluczowe.

„Nowa szczepionka zapewnia ochronę przed gruźlicą bydła i pomoże w walce z tą śmiertelną chorobą, która zakaża ponad 50 milionów bydła na całym świecie i jest ekonomicznie niszcząca dla rolników” – powiedział Johnjoe McFadden, profesor genetyki molekularnej z University of Surrey.

 

Źródło:

Farming UK

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz