Niższe rachunki za prąd

Magdalena Kopeć
limit taryfy prądu dla rolników

Sejm przyjął ustawę, dzięki której cena energii elektrycznej w określonych przypadkach będzie niższa o 5%.

 

Zmiany zostały wprowadzone w ustawie o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Dla tzw. odbiorców uprawnionych, w tym między innymi gospodarstw domowych, gospodarstw posiadających Kartę Dużej Rodziny, gospodarstw z osobą legitymującą się określonym orzeczeniem o niepełnosprawności, jak i rolników przewidziano ulgę 5 % w cenie energii elektrycznej, w stosunku do taryfy z 2022 r. lub średniej ceny wyznaczanej przez Prezesa URE. Oznacza to, że cena energii będzie wynosić 95 % ceny z 2022 r. Powyższa zmiana dotyczy jedynie zużycia do określonych wcześniej limitów dla poszczególnych odbiorców. O aktualnych limitach będzie mowa niżej. Ustawa ma obejmować okres od 1 stycznia br.


Powstała, ewentualna nadwyżka zostanie rozliczona przez sprzedawcę energii w następnym okresie rozliczeniowym. Obniżka 5 % nie dotyczy wyżej wymienionych podmiotów, które zawarły ze sprzedawcą energii umowę z gwarancją stałej ceny.  Uchwalona ustawa została teraz przekazana do Senatu. Jeśli Senat ją zaakceptuje, ustawa trafi do Prezydenta.

 

Ponadto wymaga dodania, iż Prezydent dnia 21 sierpnia podpisał ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw. Podpisana przez Prezydenta ustawa zwiększa podstawowy limit zużycia energii objęty zamrożeniem cen na poziomie z 2022 r. do:

a) 3 MWh dla ogółu gospodarstw domowych,

b) 3,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi,

c) 4 MWh dla gospodarstw domowych rolników oraz rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.

 

Podpisana przez Prezydenta ustawa obniża maksymalną cenę energii elektrycznej w IV kwartale 2023 r. z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh, dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów, jednostek użyteczności publicznej i innych podmiotów wrażliwych.

 

Źródło: www.sejm.gov.pl; www.prezydent.pl

Magdalena Kopeć
Autor: Magdalena Kopeć
Radca prawny. Absolwentka studiów podyplomowych Zarządzania finansami przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pasjonatka prawa cywilnego i psychologii.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz