Zamrożone ceny energii w 2023 roku

Magdalena Kopeć

Galopująca inflacja drenuje portfele Polaków. W celu przeciwdziałania drastycznym podwyżkom energii ustawodawca zamroził ceny energii, jak i wprowadził maksymalne ceny energii dla poszczególnych grup. Przewidziane jest wsparcie dla polskich rodzin, rolników, ale również jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Zamrożone ceny energii

 

Zamrożone ceny energii obowiązują dla poszczególnych odbiorców do limitu:

1) 2 MWh rocznie - dla gospodarstw domowych;

2) 3 MWh rocznie – w przypadku odbiorcy uprawnionego prowadzącego, gospodarstwo rolne, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, lub prowadzącego dział specjalny produkcji rolnej, nieprowadzącego innego rodzaju działalności gospodarczej, którego punkty poboru energii oprócz budynku mieszkalnego służą również rozliczeniom zużytej energii elektrycznej na potrzeby urządzeń i instalacji położonych na gruntach gospodarstwa rolnego lub gruntach, na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej oraz służą wyłącznie działalności rolniczej lub prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej,

3) 3 MWh rocznie – w przypadku odbiorcy uprawnionego posiadającego Kartę Dużej Rodziny jako rodzic rodziny wielodzietnej,

4) 2,6 MWh rocznie – w przypadku odbiorcy uprawnionego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub zamieszkującego wspólnie z osobą posiadającą orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

 

Odbiorcy do momentu przekroczenia wskazanych limitów, korzystają z energii elektrycznej po cenach „zamrożonych” na poziomie cen w 2022 r. na mocy ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

 

Wymóg złożenia oświadczenia

 

Uprawniony odbiorca składa oświadczenie, w którym:

1) w przypadku rolnika:

a) podaje numer decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające z wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej,

b) podaje nazwę organu podatkowego, który wydał decyzję,

c) załącza kopię decyzji,

2) w przypadku rodzica posiadającego Kartę Dużej Rodziny - odbiorca uprawniony podaje numer Karty Dużej Rodziny i załącza kopię tej Karty,

3) w przypadku osoby niepełnosprawnej - odbiorca uprawniony oświadcza, iż w skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba posiadająca stosowne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

 

W przypadku osób niepełnosprawnych nie ma konieczności przedkładania kopii orzeczenia. Przedsiębiorstwo energetyczne może wezwać odbiorcę do przedłożenia ważnej Karty Dużej Rodziny lub ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

 

zuzycie energii limit taryfa cenyrolnicze pl kopec

Fot. – Po przekroczeniu limitu zużycia dla gospodarstw domowych maksymalna cena energii będzie wynosić 693 zł/MWh.

 

Termin złożenia oświadczenia

 

Oświadczenie składa się niezwłocznie, ale nie później niż do 30 czerwca 2022 r. Oświadczenie składa się na piśmie w formie papierowej lub elektronicznej. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie składa się do firmy energetycznej, z którą ma się podpisaną umowę na dostawę energii.

 

Maksymalne ceny energii

 

Ustawodawca wprowadził stałe, maksymalne ceny energii, po przekroczeniu limitu zużycia:

- dla gospodarstw domowych - 693 zł/MWh

- dla pozostałych grup – 785 zł/MWh

Cena energii elektrycznej nie zawiera podatku od towarów i usług. Maksymalna cena energii obowiązuje od dnia przekroczenia limitów zużycia energii do dnia 31 grudnia 2023 r.

 

Dodatkowa ulga w 2024 r.

 

W przypadku gdy poziom zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę uprawnionego w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. w punkcie poboru energii wynosił nie więcej  niż 90% zużycia w stosunku do poziomu zużycia energii elektrycznej przez tego odbiorcę w okresie od dnia 1 października 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., podmiot uprawniony w rozliczeniach z tym odbiorcą w 2024 r. stosuje upust w wysokości 10 %.

Magdalena Kopeć
Autor: Magdalena Kopeć
Radca prawny. Absolwentka studiów podyplomowych Zarządzania finansami przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pasjonatka prawa cywilnego i psychologii.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz