Dodatek węglowy dla kilku gospodarstw domowych zamieszkujących pod jednym adresem

Magdalena Kopeć
dodatek węglowy, węgiel, socjalizm

Zgodnie z obowiązującymi od 3 listopada przepisami możliwe jest uzyskanie dodatku węglowego przez kilka rodzin zamieszkujących pod tym samym adresem, pod pewnymi warunkami.

 

Zmiana wynika z kolejnej nowelizacji ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym. Dotychczas obowiązywała zasada, iż w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługiwał dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.

 

Możliwość uzyskania dodatku przez każde gospodarstwo domowe

 

Występuje gdy gospodarstwa domowe mają oddzielne lub współdzielone źródła ciepła, zamieszkują pod jednym adresem miejsca zamieszkania i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach.

 

Wydanie decyzji po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego

 

Organ (wójt, burmistrz, prezydent) przyznaje dodatek dla gospodarstwa domowego, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. W razie ustalenia w trakcie wywiadu, iż pod jednym adresem w odrębnych lokalach zamieszkuje kilka gospodarstw domowych posiadających oddzielne lub współdzielone źródło ogrzewania dodatek węglowy przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu.

 

Z przeprowadzonego wywiadu sporządza się notatkę służbową. Ponadto organ dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

 

W przypadku gdy w lokalu, o którym mowa powyżej, zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje dla wszystkich gospodarstw zamieszkujących w tym lokalu.

 

wegiel kopec opal dodatek cenyrolnicze pl

Fot. – Wysokość wsparcia wynosi 3000 zł.

 

Możliwość wszczęcia postępowania z urzędu przez organ

 

W przypadku powzięcia informacji przez organ, z których wynika, że osoba spełniająca warunki do otrzymania dodatku węglowego, nie złożyła wniosku o jego wypłatę, organ może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do dodatku. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową.

 

Po przeprowadzonym wywiadzie organ przyznaje dodatek w drodze decyzji administracyjnej z urzędu, a osoba nie musi składać wniosku ani deklaracji o posiadanym źródle ciepła. Organ z urzędu dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli to źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji.

 

Brak wpisu do CEEB a otrzymanie dodatku

 

Przewidziano, iż dodatek węglowy przysługuje również osobie w gospodarstwie domowym, która nie dokonała zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania gospodarstwa domowego do centralnej ewidencji emisyjności budynków i okoliczność ta została ustalona podczas przeprowadzania wywiadu środowiskowego. Jeśli źródło ogrzewania znajduje się w gronie surowców wskazanych w art. 2 ustawy, wpis do CEEB jest dokonywany z urzędu przez organ bez konieczności składania deklaracji.

 

 

Sprawy w toku

 

Do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego dla gospodarstw domowych wszczętych i niezakończonych  przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się nowe przepisy.

 

Odmowa przyznania dodatku

 

W przypadku gdy wójt, burmistrz albo prezydent miasta odmówił przyznania dodatku dla gospodarstw domowych, wnioskodawca może złożyć ponownie wniosek o wypłatę tego dodatku.

 

Wysokość wsparcia

 

Kwota 3000 zł przysługuje gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Magdalena Kopeć
Autor: Magdalena Kopeć
Radca prawny. Absolwentka studiów podyplomowych Zarządzania finansami przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pasjonatka prawa cywilnego i psychologii.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz