zm skiba

skiba

CenyRolnicze
29 kwietnia 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0346 EUR EUR - 4.3190 GBP GBP - 5.0509 DKK DKK - 0.5791
Archiwum


29.04.2024 13:46 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,90 zł/kg, średnia: 8,36 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

26.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 211,75 (+1,44%), kukurydza CZE24: 208,50 (+0,48%), rzepak MAJ24: 440,25 (-0,40%)

26.04.2024 SPRZEDAM 40 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-111, tel.: 513 811 367

26.04.2024 SPRZEDAM 10 T GROCHU, trans. firmowy, zachodniopomorskie, świdwiński, 78-314, tel.: 608 672 204

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Na świat przyszło dwugłowe cielę. Jakie ma szanse na przeżycie?

Martyna Frątczak

W Luizjanie w USA przyszło na świat żywe cielę z dwoma głowami. Hodowca objął je troskliwą opieką. Czy cielak ma szansę na osiągnięcie dorosłości? Jak często zdarzają się takie wady rozwojowe i czym mogą być spowodowane?

Przypadek 1 na 400 milionów

28 lutego na jednej z ferm w południowo-zachodniej Luizjanie, w Stanach Zjednoczonych, urodziło się cielę z dwiema głowami – a mówiąc ściślej „dwiema twarzami”. Cielak ma dwa pyski, cztery oczy, dwa nosy i dwoje uszu. Nazwano go Deux Face, co po francusku oznacza „osobę o dwóch twarzach”. Stan cielęcia określa się mianem policefalii. To niezwykle rzadki przypadek – dwugłowe cielaki notuje się średnio raz na 400 mln urodzeń.

Szanse cielaka na utrzymanie się przy życiu po urodzeniu są jeszcze niższe. Większość cieląt w podobnym stanie żyje kilka godzin lub maksymalnie kilka dni. Oficjalne źródła podają, że rekord pobiło dwugłowe cielę, które utrzymało się przy życiu przez 17 miesięcy. Na platformach społecznościowych znaleźć można nagrania dwugłowych, dorosłych krów z Indii. Sugeruje to, że przetrwanie jest możliwe – a Deux Face jak dotąd ma się całkiem dobrze.

W pierwszym dniu po przyjściu na świat cielak miał problem z uniesieniem głowy i nie mógł samodzielnie stać. Przez to nie był w stanie sam pobierać mleka, dlatego odpajano go butelką. Cielak ma dwa pyski, ale gardła łączą się w tylnej części i dalej biegną jako jeden przełyk do żołądka.

Przypadek niezwykłego cielaka szeroko reportowano w amerykańskich mediach:

Kolejnego dnia właściciel cielaka skonsultował się z kilkoma lekarzami weterynarii i ustalił dalsze postępowanie ze zwierzęciem. Oświadczył, że Deux Face „nie wydaje się cierpieć ani odczuwać żadnego bólu”. „Nieustannie go monitorujemy i obserwujemy sytuację każdego dnia” – stwierdził właściciel fermy - „Pokonał wiele przeciwności, ale czas pokaże jego dalszy los”.

Około pięć dni po narodzinach cielę wyprowadzono na zewnątrz, aby mogło zaczerpnąć trochę świeżego powietrza, wygrzać się w słońcu i spędzić czas z innymi krowami. Aby wzmocnić mięśnie kończyn cielaka, pracownicy fermy ćwiczą z nim z użyciem chusty do podparcia ciała. Ferma niedawno przekazała informację mediom, że Deux Face z dnia na dzień staje się coraz silniejszy.

„Postęp jest bardzo powolny, ale jest to postęp” – stwierdził właściciel cielaka. „W ciągu ostatnich dwóch dni dwukrotnie podniósł się na nogi na kilka sekund, a my go wspieraliśmy, aby się nie przewrócił. Może nie wydaje się to dużo, ale przybliża go do samodzielnego stania”. Gospodarstwo ogłosiło również, że cielę nie jest na sprzedaż i ze względu na bezpieczeństwo nie wpuszcza na swój teren żadnych gości ani przedstawicieli mediów.

Co może być przyczyną policefalii u cieląt?

Narodziny dwugłowych zwierząt: cieląt, prosiąt, koźląt, kociąt, żółwi, węży – a w rzadkich przypadkach, również i ludzi - od zawsze budziły sensację. Można znaleźć sporo historycznych opisów podobnych zdarzeń, a preparaty wykonane z dwugłowych zwierząt są częścią wielu kolekcji muzealnych (dawniej „gabinetów osobliwości”). Dwugłowe cielę można podziwiać m.in. w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Narodziny zdeformowanych zwierząt uważano w naszej kulturze za zły omen, a i dzisiaj budzą niepokój i rodzą pytania o przyczynę takich anomalii.

Przypadki policefalii są jednak na tyle rzadkie (na szczęście), że jak dotąd nie udało się określić dokładnej ich przyczyny. Jednym z najbardziej wiarygodnych wyjaśnień jest wystąpienie u zwierzęcia nieprawidłowego rozwoju zarodkowego (embrionalnego). Z zapłodnionej komórki jajowej powstaje zarodek, który następnie przechodzi podziały. Czasami zarodek dzieli się w sposób, w wyniku którego powstaje drugi zarodek z tym samym materiałem genetycznym – co, jeśli wszystko przebiegnie bez komplikacji, prowadzi do powstania identycznych, samodzielnych bliźniąt. Proces ten musi zachodzić w bardzo delikatnej i specyficznej równowadze ekspresji genów i odpowiednich warunków środowiskowych.

Najczęściej ma to miejsce przed 10. dniem ciąży. Ale czasami dochodzi do tego za późno, w wyniku czego podział komórki (mitozy) zostaje przerwany i powstają dwa zarodki, które się w pełni nie rozdzieliły. Do policefalii mogą doprowadzić również problemy z migracją komórek w zarodku, czego wynikiem jest powstanie dodatkowych struktur twarzowych.

Dwugłowa, dorosła krowa w Indiach. Wyznawcy hinduizmu czczą krowy jako święte zwierzęta. W ich kulturze dwugłowe cielaki są uznawane za cud:

Zaburzenia w rozwoju zarodkowych mogą wynikać z nieodpowiedniej liczby chromosomów, lub mutacji genów kontrolujących rozwój twarzy i czaszki. Takie mutacje prawdopodobnie następują spontanicznie (bez konkretnej przyczyny, losowo), lub pod wpływem szkodliwych czynników środowiska. Nie udało się ustalić, jakich konkretnie. W większości przypadków zarodki z tak poważnymi wadami rozwojowymi są naturalnie abortowane, w związku z czym nie wiadomo również, jak często może do nich dochodzić.

Cielaki i inne zwierzęta z dwiema głowami zazwyczaj mają kiepskie szanse na przeżycie, ponieważ w ich organizmie często znajduje się wiele innych wrodzonych wad. Na przykład układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i trawienny mogą być zniekształcone, co uniemożliwia wykonywanie normalnych funkcji życiowych.

 

muzeum dwuglowy cielak wikimedia portal cenyrolnicze pl

Wypchany, dwugłowy cielak w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.
Źródło: Klapi / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

 

Źródła dostępne u autorki

Zdjęcie we wstępie: Dwugłowe cielę w Muzeum Osobliwości w Connecticut Old Statehouse.
Źródło: Olekinderhook / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu