chwilowka
29 marca 2017, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9265 EUR EUR - 4,2360 GBP GBP - 4,8869 DKK DKK - 0,5693
Archiwum

Z gospodarstwa

Stanowisko:  pszenżyto odmiany Rotondo po pszenżycie odmiany Gringo. Uprawa uproszczona. Duża ilość resztek pożniwnych. Widoczne pierwsze objawy chorób podstawy źdźbła.

Zastosowany skład ŚOR w oprysku:

siarczan magnezu 1 -wodny - 5,00 kg/ha

siarczan manganu - 0,50 kg/ha

odżywka dolistna Atrio NPK 20-20-20 - 1,00 kg/ha

ProSiarka (sproszkowana siarka w emulsji) - 2,00 l/ha

Mondatak 450 EC (prochloraz 450 g/l) - 0,50 l/ha

Na podstawie ewidencji zabiegów współpracującego z portalem CenyRolnicze.pl gospodarstwa z zachodniej Polski.

 

 

Dodaj komentarz

W uproszczonej technologii uprawy rzepaku, podwójny przejazd herbicydowy na jednoliścienne to standard (przy przedplonie zbożowym). Pierwszy zabieg (jesienny) robiony był 16 września 2016 roku dawką 0,84 l/ha Pantery 040 EC. Drugi zabieg (poprawkowy) poszedł dzisiaj, tj. 28.03.2017 w dawce 0,50 l/ha Supero 05 EC. Można powiedzieć, że to już praktycznie ostatni dzwonek, bo rzepak ostro ruszył i jego liście coraz szczelniej zakrywają wzeszłe zboże.

 

Do zabiegu dodano także 2 insektycydy, tj.: 0,60 l/ha Dursbanu 480 EC oraz 0,10 l/ha Fury 100 EW.

Pod koniec tygodnia planowany jest zabieg na skracanie + mikroelementy (szczególnie bor).

 

Na podstawie ewidencji zabiegów współpracującego z portalem CenyRolnicze.pl gospodarstwa z zachodniej Polski.

Dodaj komentarz

Jeśli nie udało Ci się wykonać jesiennego zabiegu na jednoliścienne w zbożach ozimych - nie masz wyjścia, musisz podejść do tematu teraz. Przestrzegamy jednak przed pośpieszną i pochopną decyzją wyjazdu opryskiwaczem w pole bez wnikliwej analizy prognozy pogody na co najmniej 3 dni do przodu, bo wystarczy mały przymrozek i nawet wanna azotu nie pomoże przeskoczyć Ci później progu 4 ton zebranego ziarna z hektara.

 

Za przestrogę może posłużyć przykład z ubiegłego roku (wiosna 2016) w jednym z gospodarstw z lubuskiego.

 

Plantacja pszenżyta ozimego Gringo. Nawożenie: 220 kg polifoski 8, 90 kg soli potasowej, 330 kg saletry amonowej. Brak jesiennych zabiegów herbicydowych (zanim wysiane rośliny uzyskały odpowiednią liczbę liści, nastały niskie temperatury, które uniemożliwiły oprysk).

 

W dniu 6 kwietnia 2016 roku wyjechano w pole z mieszaniną: Mustang Forte 195 SE (1,00 l/ha) + Protugan 500 SC (2,00 l/ha). Tak się akurat złożyło, że jeden przejazd ścieżką technologiczną tej uprawy został opryskany na jednoliścienne przypadkowo jesienią (w skrócie: traktorzysta pomylił się pryskając jęczmień ozimy Lentipurem Flo 500 SC i wziął pasek pszenżyta jako poprzeczniak jęczmienia) i wiosną po tym samym tak jak i jęczmień przejechano tylko Mustangiem 306 SE na chwasty dwuliścienne.

 

Prawie 12 hektarów pszenżyta opryskanych wiosną Protuganem i Mustangiem już kilka dni po zabiegu straciło intensywny zielony kolor, rośliny utraciły turgor, miejscami całkowicie je przypaliło. Dla odmiany - jak odcięty nożem soczysto zielony pas tego samego pszenżyta z potencjałem na 8 ton, ale szczęśliwie opryskany na jednoliścienne jesienią (odznaczony na fotografii czerwoną linią).

 

Najprawdopodobniej gdyby nie przymrozek, pod wpływem którego substancja aktywna Protuganu (izoproturon) działa na rośliny zbożowe wiosną prawie jak glifosat -  nie byłoby problemu, a tak cała historia skończyła się średnim plonem góra 4 tony z hektara.

Jeśli nie chcesz powtórzyć tego samego błędu, to lepiej wystrzegaj się przymrozków jak teściowej pod jednym dachem, bo na zdrowie ani Tobie, ani Twoim uprawom na pewno to nie wyjdzie.

 

Dodaj komentarz

Umowa kontraktacyjna z dnia 17.03.2017 na odbiór 75 ton grochu konsumpcyjnego z gospodarstwa z zachodniej Polski, ze zbiorów 2016 - oficjalne źródło portalu CenyRolnicze.pl

groch odmiany Mecenas - 950,00 zł/t

Podana cena netto loco magazyn sprzedającego. Płatność przelewem w dniu załadunku.

Dodaj komentarz

Przyjmuje się, że czas między dawką startową, a drugim rzutem azotu nie powinien być dłuższy niż 2 - 3 tygodnie. Dlatego Ci rolnicy, którym udało się wjechać z nawozem w pole z dniem 1 marca, albo już rozsypali albo lada dzień planują drugi rzut, który stanowi przeważnie pozostałe 40% całkowitej przewidzianej dawki N.

Nadmierne przeciąganie terminu to większe ryzyko, że azot nie zdąży się rozpuścić i przejść do formy dostępnej dla roślin, a te z powietrza go sobie nie wezmą.

I tak na przykład w rzepaku, jeśli na "rozruch" roślin sypnięto 300-360 kg/ha saletry amonowej 34% N, to druga dawka nie powinna być większa jak 200-240 kg/ha. Większej ilości nawozu roślina i tak nie jest już w stanie efektywnie wykorzystać.

Dodaj komentarz

Otrzymujemy już sygnały z terenu o pojawieniu się pierwszych chowaczy. Dlatego warto wystawić żółte naczynia, żeby optymalnie wstrzelić się z zabiegiem insektycydowym (np. na bazie chloropiryfosu) zaraz po złożeniu jaj przez szkodniki.

Dodaj komentarz

Zazwyczaj od momentu ruszenia wegetacji do pierwszego zabiegu fungicydowego mija od 1 do 1,5 miesiąca. W tym czasie rośliny narażone są na szkodliwe działanie patogenów (grzybów), których pełno jest na przegniłych po zimie liściach. Jeśli grzyby rozwiną się zbyt mocno, nawet bardo silne i drogie środki fungicydowe stosowane w zabiegu T1 mogą nie wystarczyć, co z pewnością odbije się negatywnie na spodziewanym plonie. Dlatego warto jest zawsze rozważyć przeprowadzenie zabiegu czyszczącego tzw. T0, które stosunkowo niewielkim kosztem może oszczędzić nam później wielu problemów.

Wydaje się, że już w przyszłym tygodniu będzie można wyjechać z opryskiwaczem w pole (temperatura około 10 stopni w ciągu dnia i kilka stopni powyżej zera w nocy). Przykładowy skład "zerówki" podajemy poniżej.

 

Rzepak ozimy

- odżywka z łatwo przyswajalnym (w niskich temperaturach) azotem, fosforem i potasem (np. Atrio NPK 10-40-8) - 1 kg/ha

- siarczan magnezu - 5 kg/ha

- siarczan manganu - 1 l/ha

- odżywka borowa (np. Adob Bor) - 1 l/ha

- proszkowana siarka w emulsji (np. Prosiarka) wspomagająca grzybobójcze działanie fungicydu i mikroelementów - 1 l/ha

- tiofanat metylowy lub prochloraz (min. 0,5 l/ha)

- insektycyd w przypadku pojawienia się pierwszych szkodników

 

Zboża ozime (pszenica ozima, pszenżyto)

- odżywka z łatwo przyswajalnym (w niskich temperaturach) azotem, fosforem i potasem (np. Atrio NPK 10-40-8) - 1 kg/ha

- siarczan magnezu - 5 kg/ha

- startowy nawóz dolistny zawierający w wysokich stężeniach: miedź, mangan i cynk (np. Getreide Starter) - 1 - 2 l/ha

- proszkowana siarka w emulsji (np. ProSiarka) wspomagająca grzybobójcze działanie fungicydu i mikroelementów - 1l/ha

- tiofanat metylowy lub prochloraz  - min. 0,5 l/ha

- CCC jeśli rośliny są zbyt słabo rozkrzewione

 

 

Dodaj komentarz

Poniżej prezentujemy fotografie kilkudziesięcio hektarowej plantacji rzepaku z okolic Zbąszynka (lubuskie, powiat świebodziński), gdzie tylko według pobieżnej oceny połowa nadaje się wyłącznie do zaorania. Gradacja mszycy była tak silna i trwała tak długo, że nawet wyspecjalizowane w uprawie rzepaku gospodarstwo działające na kilkuset hektarach nie poradziło sobie z problemem. Niskie temepratury, szczególnie już w końcu jesieni sprawiały, że stosowane insektycydy zwyczajnie nie działały.

Niestety z informacji które do nas docierają wynika, że takich upraw jest dużo więcej i w skali kraju mogą one stanowić znaczne straty.

Dodaj komentarz

Na lżejszych, piaszczystych ziemiach, gdzie woda szybciej wsiąknęła - ciągniki z rozsiewaczami można było zobaczyć już w ostatni poniedziałek, a we wtorek i w środę była to już norma praktycznie wszędzie, chociaż miejscami bez głębokich kolein (liny?) niestety się nie obyło.

W myśl znanego powiedzenia agronomów, że to azot musi czekać na roślinę, a nie odwrotnie - w obliczu przeszło 10 stopni w dzień i ruszonej wegetacji, pośpiech rolników wydaje się tu być jak najbardziej uzasadniony.

Poniżej przedstawiamy kilka fotografii prezentujących po zimie stan roślin rzepaku (odmiana Garou) oraz pszenżyta (odmiana Rotondo), gdzie wg specjalistów powinno się zastosować na start odpowiednio: 350 kg/ha saletry amonowej 34 N (119 kg azotu w czystym składniku) w pierwszym przypadku oraz 300 kg/ha saletry amonowej (102 kg azotu w czystym  składniku) w drugim przypadku. W praktyce obcięto obie dawki o około 15%.

Dodaj komentarz

Gdyby nie deszcze, które ostatnio nawiedziły Polskę to już na wielu polach leżałaby konkretna dawka startowa azotu. Piszę "konkretna", bo relatywnie większa niż w ubiegłych latach. Eksperci zgodnie zalecają zwiększenie planowanej pierwszej dawki N o około 20% i to za równo na rzepaku jak i w zbożach.

Te pierwsze nie wyglądają za dobrze na glinach (jeśli w ogóle powschodziły), do tego osłabione przez gradację wszelkiej maści szkodników na jesień i sponiewierane przez niskie temperatury (w wielu przypadkach nadmiernie rozwinięte rozety liściowe zostały całkowicie ścięte przez mróz) potrzebują nawet około 120 kg szybko działającego azotu (np. w postaci 350 kg saletry amonowej), żeby się zregenerować.

Pszenice i pszenżyta nie są znowu zbyt dobrze rozkrzewione, w wielu przypadkach bardzo rzadko powschodziły. Z jednej strony winę ponosi pogoda, z drugiej zaś szczególnie w pszenżycie - bardzo słaba jakość ubiegłorocznego materiału siewnego, gdzie na etykietach kwalifikatu siła kiełkowania oznaczana była często na poziomie około 86% i to na wyrost, co obfitowało bardzo licznymi reklamacjami w firmach nasiennych.

Specjaliści od nawożenia zalecają na tych najsłabszych plantacjach zastosowanie lekko ponad 100 kg czystego azotu w pierwszej dawce.

Jeśli deszcze ustaną i ziemia trochę obeschnie to pewnie od wtorku - środy znowu zaroi się na polach od traktorów z rozsiewaczami.

Dodaj komentarz

Tylko do połowy roku będzie można kupić środki chemiczne na bazie linuronu, który na mocy decyzji UE ma utracić rejestrację z dniem 3 czerwca 2017. Według wstępnej orientacji w punktach sprzedaży cena popularnego Afalonu Dyspersyjnego 450 SC waha się w granicach 49,00-54,00 zł netto za 1 litr, ale im bliżej końca zapasów tym ceny mogą być wyższe.

Rolnik będzie mógł stosować środki (Afalon Dyspersyjny 450 SC, Aflex Super 450 SC, Datura 500 SC, Dongola 450 SC, Harrier 295 ZC, Hufiec 500 SC, Ipiron 450 SC, Linur 450 SC, Linurex 500 SC, Nightjar C 450 SC, Nuflon 450 SC) rok dłużej, czyli do 3 czerwca 2018 roku.

Dodaj komentarz

Trzeci słoneczny dzień (przynajmniej na zachodzie kraju) i od razu zrobił się ruch na polach. Ciągniki z rozsiewaczami można było zobaczyć dzisiaj praktycznie wszędzie, niezależnie od ilości śniegu na polach. Pod "kosę" szły nawet całkowicie jeszcze zaśnieżone uprawy. Sól potasowa rozsypana na takich kawałkach (przy założeniu że nie są pagórkowate i nie występuje na nich spływ powierzchniowy) momentalnie się rozpuszcza i potas błyskawicznie trafia do roztworu glebowego, podobnie dzieje się z nawozami siarkowo-magnezowymi.

Rolnicy korzystają z utrzymującej się zmarzliny, która pozwalała przynajmniej do wczoraj na całodzienne prace. Od piątku zapowiadana jest zmiana pogody (opady śniegu z deszczem) i ci co nie zdążą przed tym okresem, będą musieli czekać, bo na pola raczej nie wjadą.

Dodaj komentarz

Na poniższej fotografii przedstawiamy Państwu pismo z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które otrzymał dziś jeden z naszych czytelników. Standardowy odbiorca takiego listu po przeczytaniu nagłówka od razu zastanawia się, czy lepiej udać się do stodoły, czy do lasu i czy testament oby na pewno został dobrze napisany.

"Zawiadomienie nr 123456789 o wszczęciu postępowania administracyjnego" - brzmi to co najmniej tak, jakby człowiek podał do dopłat "przez pomyłkę" ze 100 ha ziemi sąsiada.

A o co chodziło?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, a dokładnie o 1 grosz. Nasz czytelnik po 3 tabletkach VALUSED-u w końcu zdecydował się na telefon do nadawcy tego jakże przyjemnego pisma i dowiedział się, że w "związku z aktualizacją danych LPIS dokonaną na podstawie zdjęć salelitarnych", Agencja musi mu zwrócić na konto 1 grosz. 

Jakby kur.. po ludzku nie można było...

 

Dodaj komentarz

Sporadycznie, ale można już natrafić na ciągniki z rozsiewaczami nawozów na polach. Co prawda, wymogi rolnośrodowiskowe zezwalają na pierwsze zabiegi agrotechniczne po 15 lutym, ale są tacy którzy nie lubią czekać i wjeżdzają na swoje plantacje jak tylko się da.

Pośpiech jest uzasadniony w przypadku stosowania soli potasowej oraz nawozów magnezowo-siarkowych takich jak Magnosiet, czy mocznik, które wysiane za późno (szczególnie przy niedoborach wody) są wykorzystywane dopiero przez rośliny następcze (sól potasowa, magnosiet) albo nie w tym momencie co trzeba (mocznik jako startowa dawka azotu, który sypany jest już nawet w połowie stycznia).

Już pewnie w przyszłym tygodniu spora część rolników zdecyduje się na pierwszy wyjazd w pole z nawozami. Na pierwszy ogień pójdą rzepaki i pewnie z 200 kg soli potasowej na hektar. Do tego w zależności od stężenia jakaś siarka w ilości około 2 kwintali i potem dopiero pod koniec lutego w ruch polecą saletrzaki i saletra amonowa. Jakby nie patrzeć sezon tuż, tuż.

Dodaj komentarz

Chciałbym napisać, że 3 dni po zastosowaniu odstraszacza zapachowego BIOTEC, sarny i jelenie uciekły w korony drzew, a dziki przeniosły się za linię Odry i Bugu, ale no nie ma takiej ilości whisky, która by mi na to pozwoliła...

 

Śmiertelnie przerażona zwierzyna uciekając w popłochu przed zapachem wilka i niedźwiedzia tak przed wczoraj pozrywała i poplątała druty pastucha, że odpowiedzialny za ogrodzenie Pan Andrzej 3 godziny z obchodu nie wracał.

 

Co ciekawe, czując na karku śmiertelny uścisk drapieżnych szczęk, przepłoszone zwierzęta ostatkiem sił chwytały w biegu wystające spod śniegu zielone łodyżki rzepaku i chyba się przez to biedne kolki nabawiły, bo jak stanęły na środku pola, to tak pasą się tam do dziś.

Podsumowując, kwota 120 złotych za litr migdałowego kompotu (tak pachnie ten cudowny eliksir) to lekka przesada. Spokojnie mogłaby stanąć z nim w szranki moja 3-dniowa żniwna koszulka z Tesco za 15 złotych. Na ludzi działa, to na sarny i jelenie też powinna.

Może gdyby wykopać wokół pola głęboki rów i zalać go BIOTEC-iem, skuteczność jego byłaby większa? Producent nie podaje jednak takiej informacji na opakowaniu, a wiadomo że środki chemiczne należy stosować ściśle wg wskazań etykiety.

Generalnie straszna żenada.

Dodaj komentarz

Niskie temperatury i pokrywa śnieżna utrzymujące się przez dłuższy czas sprawiły, że nawet gęsty, 5-cio żyłowy pastuch elektryczny nie stanowi godnej przeszkody dla głodnych saren, czy jeleni. Dlatego w jednym z gospodarstw w zachodniej Polsce zdecydowano się zastosować odstraszacz zapachowy o nazwie BIOTEC.

Jak zachwala na swojej aukcji sprzedawca, przyjemny dla nosa ludzkiego migdałowy zapach "jest smrodem nie do wytrzymania dla dzikiej zwierzyny, naśladującym zapach groźnych drapieżników – niedźwiedzia i wilka".

Nie dalej jak dzisiaj rano zaaplikowano środek na wszystkich palikach nośnych pastucha eletrycznego. Za kilka dni poinformujemy Państwa o wynikach tego doświadczenia.

Dodaj komentarz

W ciągu ostatniego tygodnia do współpracy z serwisem CenyRolnicze.pl przystąpiło kilka nowych przedsiębiorstw mających na celu prowadzenie klarownej polityki cenowej wobec swoich dostawców, a trzeba pamiętać że do grona tego w Polsce należą niestety jeszcze nieliczni.

 

Swoje cenniki skupu zdecydowały się wystawiać firmy zajmujące się skupem i ubojem trzody chlewnej, bydła oraz zbóż. Są to:

 

Zakłady Mięsne Lenarcik - Sławomir Lenarcik - skup i ubój tuczników oraz bydła, tel.: 23 691 52 40 wew. 28, 503 185 624 CENNIK SKUPU LENARCIK

 

Blutex Sp. z o. o. - skup i ubój bydła, tel.: 691 053 114, 65 549 91 60 CENNIK SKUPU BLUTEX

 

B. B. SIKORSCY - skup bydła, tel.: 668 046 297, 695 914 509, 889 465 640 CENNIK SKUPU SIKORSCY

 

Polskie Zakłady Zbożowe Sp. z o. o. w Wałczu, tel.: 667 984 884, 667 984 925 CENNIK SKUPU PZZ WAŁCZ

 

Dodaj komentarz

Zacznę od plusów, bo wszędzie trzeba szukać pozytywów. Co pewne, Niemcy nie ustalają ceny tuczników na podstawie słupka rtęci, bo to słupek rtęci ustawia się według nich (zobaczycie, jutro z minus 8 zrobi się minus 5). Jeszcze jakiś pozytyw?

Oni też mają swój ASF, który na szczęście do Polski przyjść nie chce.

Teraz minusy. Po dzisiejszych notowaniach świń rzeźnych nie wiadomo, czy to na pewno Utowie i Hansowie zasiadają w ławach VEZG. Już od dłuższego czasu prowadzona przez nich polityka cenowa nie ma nic wspólnego z tak cenioną niemiecką stabilnością, wyważeniem i pragmatyzmem (chociaż w kontekście historii, pragmatyzm i Niemcy nie kojarzą się dobrze).

Tak duża dynamika zmian w krótkiej jednostce czasu, nie podparta twardymi, rynkowymi faktami nosi znamiona nieposkromionej fantazji, a o to naszych zachodnich sąsiadów trudno nawet podejrzewać (może za wyjątkiem Angeli i "przyjmiemy wszystkich").

Więc albo jesteśmy świadkami mentalnej i gwałtownej przemiany całego pokolenia niemieckiego albo w ramach poprawności politycznej, stery nie koszernego rynku wieprzowiny przekazano Basirze i Alemu. 

A tak naprawdę i już na poważnie, to największe pretensje możemy mieć sami do siebie, bo przez 25 lat my - jako naród, rękami wybranych przez nas władz, nie zrobiliśmy nic, by wzmocnić krajowy sektor trzody chlewnej. Gdyby polscy hodowcy mieli w chlewach nie 10, a 20  i więcej milionów tuczników,  jak jeszcze do niedawna (dodam: swoich, nie duńskich), to skrót VEZG byłby znany w kręgach polskich hodowców jak mongolska kuchnia (czyli wcale), a środa byłaby po prostu zwykłym dniem po wtorku.

 

Dodaj komentarz

Rolnicy, którzy nie zaopatrzyli sie jeszcze w nawozy, szczególnie azotowe - nie mają powodów do zadowolenia, bo w punktach sprzedaży zrobiło się dość drogo. Poniżej przedstawiamy porównanie cen nawozów publikowanych na portalu CenyRolnicze.pl w dniach: 27.12.2016 i 04.01.2017

 

NAWOZY AZOTOWE

grudzień 2016 / styczeń 2017

saletra amonowa 34% N: 925,00-1008,33 zł/t (966,11 zł/t) / 970,00-1054,63 zł/t (1014,91 zł/t) - średni wzrost o + 48,80 zł/t

saletrzak 27% N: 830,00-850,00 zł/t (840,00 zł/t) / 865,00-935,00 zł/t (896,67 zł/t) - średni wzrost o + 56,67 zł/t

saletrosan 26% N 13% S: 875,00-943,52 zł/t (899,51 zł/t) / 930,00-999,07 (954,69 zł/t) - średni wzrost o + 55,18 zł/t

 

NAWOZY P i K

grudzień 2016 / styczeń 2017

polidap 18% N 46% P205: 1595,00-1630,00 zł/t (1610,00 zł/t) / 1605,00-1650,00 zł/t (1626,67 zł/t) - średni wzrost o + 16,67 zł/t

sól potasowa 60% K2O: 1250,00-1265,00 zł/t (1257,50 zł/t) / 1250,00-1265,00 zł/t (1257,50 zł/t) - cena na tym samym poziomie

 

NAWOZY NPK

grudzień 2016 / styczeń 2017

polifoska 6 (NPK 6%-20%-30%): 1300,00-1332,41 zł/t (1318,10 zł/t) / 1340,00-1380,00 zł/t (1360,00 zł/t) - średni wzrost o + 41,90 zł/t

polifoska 8 (NPK 8%-24%-24%): 1330,00-1360,19 zł/t (1345,05 zł/t) / 1360,00-1400,00 zł/t (1380,00 zł/t) - średni wzrost o + 34,95 zł/t.

 

Cenniki netto z dowozem (24 tony) lub bez loco plac dystrybutora. Można założyć, że podane ceny mogą być o około 10-20 zł/t niższe w przypadku zamówień dużych ilości oraz dobrych zdolności negocjacyjnych. Opakowanie big-bag.

 

Źródło:

http://www.cenyrolnicze.pl/nawozy/nawozy-azotowe

http://www.cenyrolnicze.pl/nawozy/nawozy-p-i-k

http://www.cenyrolnicze.pl/nawozy/nawozy-wieloskladnikowe

 

 

Dodaj komentarz

W dniu 28 grudnia br. rezygnację ze stanowiska Głównego Lekarza Weterynarii złożył Włodzimierz Skorupski. Niby nic takiego, gdyby nie szalejący w kraju afrykański pomór świń i ptasia grypa. Nie oszukujmy się, Panu Włodzimierzowi delikatnie mówiąc - nie szło. To między innymi za jego kadencji ASF rozprzestrzenił sie na wschodzie naszego kraju jak uchodźcy po krajach Europy Zachodniej.

Liczono zamiast odstrzelić dziki po lasach, których jak się okazało mamy bardzo mało (bo siedziały w kukurydzy i żarły popcorn podśmiechując się z panów w odblaskowych kamizelkach biegających między drzewami).

Z dnia na dzień wprowadzono obowiązkowe Świadectwa Zdrowia, dzięki którym weterynarze przed każdą odstawą "badają" telepatycznie sprzedawane świnie i przy okazji uszczuplają kieszeń Bogu ducha winnych hodowców, którym i bez tego (w przeciwieństwie do rzadkich w naszym kraju dzików) nie do śmiechu.

Nie poradzono sobie ze ściągnięciem z rynku przerośniętych tuczników z uwolnionych stref. Ubijano setki świń w gospodarstwach i utylizowano je za grube pieniądze, bo nie mieściły się już w kojcach, a Państwo nie wiedziało co z tym zrobić. W końcu wożono ubite sztuki ze stwierdzonym ASF do utylizacji w samo serce polskiego zagłębia hodowli i produkcji trzody chlewnej!

W normalnych warunkach - bylibyśmy zaniepokojeni odejściem Głównego Lekarza Weterynarii w takich okolicznościach, pokusilibyśmy się nawet o stwierdzenie, że kapitan uciekł z tonącego statku, ale co za strata z kapitana, który ustawiał statek burtą do uderzających fal? Oby nowy GLW - Paweł Niemczuk nie powielał błędów swego poprzednika, bo z tego żaglowca nie będzie co zbierać...

Dodaj komentarz

RYNKI ZAGRANICZNE

NIEMCY

Tuczniki
2017-03-29: 1,68 EUR   

ARCHIWUM

DANIA

Tuczniki
13 tydzień: 10,40 DKK   

ARCHIWUM

FRANCJA

Ceny terminowe: Giełda MATIF

Nazwa
towaru
Data Cena zł/t
Pszenica kons. Maj17 707,52
Kukurydza Cze17 729,80
Rzepak Maj17 1689,77

DATA: 28-03-2017
e-WGT | ARCHIWUM

USA

Ceny terminowe: Giełda CBOT

Nazwa
towaru
Data Cena zł/t
Pszenica kons. Maj17 608,99
Kukurydza Maj17 549,50
Soja Maj17 1394,74

DATA: 28-03-2017
e-WGT | ARCHIWUM

NIEMCY

Ceny na rynku niemieckim

Nazwa
towaru
Cena (€) Trend
Byki R3 3,74
Krowy O3 2,84
Warchlaki 28 kg 63,64
Pszenica konsump. 155,95
Pszenica paszowa 151,11
Kukurydza 161,63
Rzepak 397,15
Śruta sojowa 366,35
Śruta rzepakowa 253,40

DATA: 24-03-2017
ŹRÓDŁO | ARCHIWUM

Zgłoś chęć zakupu/sprzedaży