Stado dzikiego bydła w Czarnobylu. Doskonale radzi sobie w naturalnych warunkach

Redakcja

W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, oficjalnie niezamieszkanej po wybuchu w elektrowni atomowej w 1986 roku, od kilku lat żyje stado bydła domowego. Pracownicy Ekologicznego Rezerwatu Biosfery i Promieniowania w Czarnobylu zaobserwowali, że porzucone zwierzęta zorganizowały się w stado i zachowują się odmiennie od tego co można zaobserwować u zwierząt domowych.

 

To stado dzikich krów pojawiło się w Czarnobylu kilka lat temu w wyniku śmierci ich właścicieli, osadników z Łubianki. Od 2017 roku naukowcy dokonują regularnych obserwacji tego stada. Ten nieoczekiwany przypadek pozwolił z jednej strony zbadać proces udomowienia dzikich zwierząt, z drugiej zaś jego wpływ na lokalne obszary.

 

Biolodzy pracujący na tym terenie od trzech lat zauważyli, że bydło zaczęło zachowywać się podobnie jak dzikie zwierzęta. Dołączyły do ​​zorganizowanej grupy, zachowują ścisłą hierarchię i doskonale dostosowały się do warunków klimatycznych terenu. Stado dzikiego bydła radykalnie różni się od zwykłego stada wiejskiego: jest zorganizowane, zawsze działa w harmonii i ostrożniej chroni swoje młode Cielęta z kolei wybierają najbezpieczniejsze miejsce w stadzie między dorosłym bykiem a krowami. Młode bydło jest dobrze przystosowane do zimna. Główny byk, najstarszy i najsilniejszy, nie wypędza młodych samców, ale trzyma je w grupie, aby chronić je przed drapieżnikami, o ile nie kwestionują jego przywództwa.

 

W przeszłości w okolicy mieszkali ich dzicy przodkowie: tury. Ostatni przedstawiciel tego gatunku zginął w 1627 roku. Tury żyły głównie w lasach i bardzo rzadko padały ofiarą drapieżników, takich jak wilki. Były jednak ofiarami polowań, które stały się jedną z przyczyn ich wymierania.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz