Notowania unijnego rzepaku pozostają w trendzie wzrostowym od połowy marca

Paweł Hetnał

W tygodniu 19-26 kwietnia wyceny kontraktów giełdowych na zboża i soję spadały systematycznie do środy, kiedy to zaliczyły swoje wielotygodniowe, a nawet wielomiesięczne minima. Odreagowanie spadków nastąpiło w czwartek, a w piątek wzrosty kontynuowane były już tylko na zbożach (po obu stronach Atlantyku) oraz na rzepaku. W konsekwencji w Chicago cały tydzień zamknął się jednak 2%-3% przeceną zbóż i soi, ale w Paryżu najbliższe serie kukurydzy i pszenicy wspierane przez taniejące euro odrobiły straty. 

 

Wygranym na giełdzie w Paryżu był jedynie rzepak, który korzysta z zapowiedzi spadku areału zasiewów w Kanadzie i ze słabych perspektyw produkcji w UE. W przeciwieństwie do zbóż, notowania unijnego rzepaku pozostają w trendzie wzrostowym od połowy marca i powróciły do poziomu z początku roku.



Fundusze hedgingowe grają w Chicago na spadki notowań zbóż i soi, ponieważ korzystna pogoda na półkuli północnej daje nadzieję na dobre zbiory pszenicy w Rosji, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych, a przechodzące przez Zachodnią Europę opady zmniejszają obawy o stan upraw. Więcej pszenicy powinna wyprodukować także Kanada po przejęciu przez zboża części areału obsiewanego wcześniej canolą.



Tymczasem w Ameryce Południowej trwają, zapowiadane na rekord, zbiory kukurydzy. Systematycznie podnoszone są oczekiwania produkcji soi na tym kontynencie.



W miniony czwartek (25-04-2019) Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podniosła swoje prognozy globalnej produkcji i zapasów zbóż dla obecnego i nowego sezonu. IGC skorygowała w górę też zbiory soi w Ameryce Południowej w tym sezonie, konsekwencją czego powinien paść nowy rekord światowej produkcji tych nasion. Większe zapasy początkowe i lepsze prognozy zbiorów soi dotyczą również sezonu 2019/20.


Zamknięcie piątkowej sesji w Paryżu (26-04-2019) / zmiana tygodniowa:

- kukurydza (czerwiec-19): 166,0 eur/t / +0,5 eur/t (+0,30%);

- pszenica (maj-19): 183,5 eur/t / 0,0 eur/t (0,00%);

- rzepak (maj-19): 370,0 eur/t / +6,5 eur/t (+1,79%).

 

Zamknięcie piątkowej sesji w Chicago (26-04-2019) / zmiana tygodniowa:

- kukurydza (maj-19): 138,3 usd/t / -2,8 usd/t (-2,0%);

- pszenica (maj-19): 159,9 usd/t / -3,4 usd/t (-2,1%);

- soja (maj-19): 313,8 usd/t / -9,9 usd/t (-3,0%). 

 

Źródło: Andrzej Bąk - WGT S.A.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz