Co ministerstwo wie o tuczu nakładczym? Niewiele...

Paweł Hetnał

„Jest super, więc o co ci chodzi?” - pytał niegdyś w jednej ze swoich piosenek Muniek Staszczyk, lider zespołu T. Love. Po przeczytaniu poniższej publikacji może nasuwać się refleksja, dokładnie tak ubrana w słowa jakie zawiera powyższy cytat. Wg ministerstwa sytuacja na rynku trzody chlewnej w Polsce jest o wiele lepsza niż w ubiegłym roku. Tak pokazują resortowe statystyki. Od wielu miesięcy hodowcy świń wskazują jednak, że konieczne jest uporządkowanie systemu tuczu nakładczego i odpowiedniego opodatkowania oraz nadzoru nad tym mechanizmem. Ministerstwo nie posiada praktycznie żadnych danych związanych z tuczem nakładczym, na podstawie których można byłoby ocenić skalę tego zjawiska. Resort (finansów) miał podwyższyć podatek VAT na usługi tego rodzaju, ale sprawa jakby się rozmyła.

 

Posłanka Platformy Obywatelskiej, Dorota Niedziela, zwróciła się z interpelacją do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie sytuacji w polskiej hodowli i na rynku trzody chlewnej w obliczu epidemii wirusa ASF. - Rozprzestrzeniający się wirus ASF w Polsce negatywnie wpłynął na hodowlę trzody chlewnej w Polsce. Systematycznie rośnie również import świń do Polski oraz import prosiąt w ramach chowu nakładczego. Wywołuje to uzasadniony niepokój wśród rolników, czego dowodem są liczne skargi i apele kierowane do posłów RP za pośrednictwem biur poselskich lub osobiście – napisała Dorota Niedziela, zadając jednocześnie ministerstwu szereg pytań.

 

Dorota Niedziela próbowała m.in. dowiedzieć się, ile świń było hodowanych w Polsce w systemie tzw. chowu nakładczego na dzień 30 czerwca 2019 r. - GUS nie prowadzi badań statystycznych dotyczących chowu trzody w systemie nakładczym – zakomunikował podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa, Rafał Romanowski. Posłanka dopytywała również, ile świń zaimportowano w pierwszym półroczu br. na potrzeRafał Romby chowu nakładczego na dzień 30 czerwca 2019 r. Pracownik ministerstwa również nie był w stanie podać danych w tym zakresie, ponieważ „nie są gromadzone dane statystyczne dotyczące liczby prosiąt importowanych w celu tuczu w systemie chowu nakładczego”.

 

Posłanka Niedziela pytała o stosunek resortu rolnictwa do chowu nakładczego w Polsce. - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług zgłosił propozycję wyłączenia usługi tuczu trzody chlewnej z usług rolniczych, które są opodatkowane 7% stawką VAT i mogą być wykonywane przez rolników ryczałtowych. Jednocześnie, prowadzone są działania ukierunkowane na rozwój krajowej produkcji trzody chlewnej. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie w maksymalnej wysokości 900 tys. zł na realizację inwestycji związanych z rozwojem produkcji prosiąt. Ponadto wprowadzono ułatwienia w zakresie prowadzenia produkcji i wprowadzania na rynek żywności przez podmioty działające w tzw. krótkich łańcuchach dostaw. Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. poz. 2136) oraz ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji (Dz. U. Poz. 2242) – napisał wymijająco Rafał Romanowski.

 

Dorota Niedziela poprosiła również o ogólną opinię ministerstwa na temat kondycji sektora trzody chlewnej w Polsce. Urzędnik twierdzi, że bieżąca sytuacja na rynku trzody chlewnej jest zdecydowanie korzystniejsza w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jak podaje Romanowski, w 31. tyg. br. cena skupu żywca wieprzowego na poziomie 5,53 zł/kg była wyższa o 35% niż na początku br. i o 21 % wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. Wg niego sytuacja ta jest konsekwencją pozytywnych trendów cenowych na rynku UE, głównym rynku eksportowym dla polskiej wieprzowiny. Dodaje, iż ożywienie na rynku trzody chlewnej utrzymuje się w związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem na wieprzowinę ze strony rynku chińskiego przy jednoczesnym ograniczonym wzroście produkcji na rynku unijnym w związku z redukcją pogłowia w kilkunastu państwach członkowskich UE. W okresie styczeń – maj 2019 r. eksport wieprzowiny z UE do Chin wzrósł o 42%.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz