Zachodnia Europa nie uniknie ASF. Wirus wkroczy do Niemiec, Danii, Holandii i Hiszpanii

Redakcja

Wkroczenie wirusa ASF do takich państw jak Niemcy, Dania, Holandia czy Hiszpania jest nieuniknione. Tak uważa Emilio Becker, hiszpański ekonomista i konsultant branży spożywczej. - Nie możemy tego uniknąć. Choroba dotrze do Niemiec, Danii, Holandii i Hiszpanii. Stała się endemiczna. Obecnie należy wytoczyć najcięższe działa aby poradzić sobie z tym problemem. Samo siedzenie za biurkiem nie wystarczy - powiedział Becker podczas konferencji na targach Indagra Food & Carnexpo w Bukareszcie.

 

Poza Azją, zwłaszcza Chinami, które nie są w stanie powstrzymać rozprzestrzeniania się choroby z jednej prowincji i regionu do drugiej, Europa Wschodnia znajduje się w podobnej sytuacji. Według dr Svetli Chamova, dyrektora wykonawczego Bulgarian Meat Association, tamtejsze pogłowie świń skurczyło się o 30% z powodu ognisk odnotowanych tego lata. W sąsiedniej Rumunii sytuacja jest tak zagmatwana, że organ nadzoru weterynaryjnego ANSVSA gubi się w liczeniu kolejnych ognisk. - Choroba dotknęła 29 hrabstw, a rząd poinformował, że ASF dotknęło 33 hrabstwa, przy czym wybuchło 950 ognisk - skomentowała Dana Tanase, szef rumuńskiego stowarzyszenia producentów mięsa. 


Ale nie tylko Europa i Azja martwią się o przyszłość produkcji wieprzowiny. Meksyk również tworzy swój scenariusz na wypadek dotarcia wirusa do tego kraju. - W zeszłym tygodniu uczestniczyliśmy w krajowym kongresie świń w Meksyku w Puerto Vallarta, który miał dużą frekwencję. Uczestniczyło w nim wielu wystawców, zarówno w strefie komercyjnej, jak i na sali konferencyjnej. Przy względnie stabilnych cenach w tym roku głównym obawą meksykańskich producentów jest możliwość, że afrykański pomór świń przeniknie przez granice kraju. Wiele prezentacji poświęconych było temu tematowi - stwierdził Fernando Ortiz, Ibero America Business Rozwój w Genesus Inc., dodając że władze kraju zamierzają zrobić wszystko, by nie dopuścić do takiego scenariusza. Meksyk już teraz zmaga się z kilkoma chorobami, takimi jak PRRS i PED, które niszczą niektóre regiony gdzie prowadzi się hodowlę trzody chlewnej.

 

Co ciekawe, przed miesiącem przedstawiciele rządu brytyjskiego przyznali, że oczekują ASF dotrzeć do Królestwa w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: euromeatnews.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz