Prokuratura tłumaczy powody zatrzymania rolników. Grozi im drakońska kara

Redakcja
prokuratura, Piotrków Trybunalski, świadectwa zdrowia

- Zgromadzony dotychczas materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia zarzutów, wobec wszystkich zatrzymanych osób, w tym trzem urzędowym lekarzom weterynarii o poświadczanie nieprawdy w świadectwach zdrowia trzody chlewnej, a pozostałym osobom prowadzącym gospodarstwa hodowlane oraz lekarzowi weterynarii zarzuty związane z nakłanianiem urzędowych lekarzy weterynarii do wystawiania poświadczających nieprawdę świadectw zdrowia dla trzody chlewnej oraz posługiwania się tymi dokumentami – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, która tłumaczy powód zatrzymania 19 rolników i trzech lekarzy weterynarii.

 

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Tryb. prowadzi dwa śledztwa w sprawie zaistnienia w okresie co najmniej od grudnia 2020 r. do maja 2021 r. w kilku miejscowościach województwa łódzkiego niedopełnienia obowiązków, przez urzędowych lekarzy weterynarii, działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, poprzez poświadczanie nieprawdy w świadectwach zdrowia trzody chlewnej, która w rzeczywistości nie została przez nich poddana badaniom, a które to okoliczności mają istotne znaczenie prawne, tj. o czyny z art. 231 § 2 kk w zb. z art. 271 § 1 i 3 kk i inne.

 

Nieizolacyjne środki zapobiegawcze

 

 

W dniu 07.12.2021 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w ramach wspomnianych wyżej postępowań dokonali zatrzymania łącznie 23 osób (w tym czterech lekarzy weterynarii i 19 hodowców trzody chlewnej). Po zrealizowaniu czynności procesowych w dniach 7 i 8 grudnia 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim zastosowała wobec podejrzanych nieizolacyjne środki zapobiegawcze, a dodatkowo wobec lekarzy weterynarii środek w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych.

 

Ze względu na rozwojowy charakter śledztwa, kierując się dobrem postępowania przygotowawczego, nie można na obecnym etapie udzielić bardziej szczegółowych informacji.

 

Najsurowsze zagrożenie karne spośród czynów przedstawionych podejrzanym w przewiduje przepis art. 231§2 kk – jest to kara do 10 lat pozbawienia wolności, jednak mając na względzie możliwość przyjęcia, iż podejrzani uczynili sobie z popełnienia czynów zabronionych stałe źródło dochodu, zgodnie z art. 65§1kk podejrzanym może grozić kara przewidziana za dane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a można ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa Piotrków Trybunalski

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz