Sejm wezwał Brukselę do nałożenia sankcji na żywność z Rosji i Białorusi

Redakcja
zakaz, import, żywność, Rosja, Białoruś

- Wzywamy Komisję Europejską do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskiej i białoruskiej żywności oraz produktów rolnych do Unii Europejskiej – głosi treść podjętej w czwartek przez Sejm uchwały. Jednocześnie Izba wezwała Radę UE i Parlament Europejski do podjęcia działań chroniących wrażliwe sektory rynku unijnego przed nadmiernym importem z Ukrainy. W dokumencie stwierdzono także, że sytuacja europejskiego rolnictwa wymaga weryfikacji zapisów Zielonego Ładu.

 

W uchwale „w sprawie nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskiej i białoruskiej żywności oraz produktów rolnych do Unii Europejskiej” Sejm podkreślił, że import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi cały czas generuje ogromne dochody dla rosyjskich i białoruskich producentów i handlowców oraz budżetów tych państw.

 

- Naszym moralnym obowiązkiem jest zaprzestanie handlu, który może bezpośrednio lub pośrednio przyczynić się do wzmocnienia zdolności Rosji i wspierającej ją Białorusi do kontynuowania wojny z Ukrainą, tym bardziej że rosyjski import może obejmować zboża skradzione z okupowanych terytoriów Ukrainy – stwierdziła Izba.

 

Sejm wskazał także, że handel z tymi krajami ma negatywny wpływ na jednolity rynek. - Rosja kontynuuje swoją strategię traktowania żywności jako broni, powodując zakłócenia dostaw ukraińskich produktów rolnych na całym świecie. Dlatego głównym priorytetem UE powinno być dalsze wspieranie Ukrainy w przywróceniu eksportu jej towarów do krajów, które tego najbardziej potrzebują. Handel żywnością i produktami rolnymi nie może nadal wspierać brutalnego rosyjskiego reżimu i jego pomocników w Mińsku – głosi treść dokumentu.

 

 

Sejm wezwał też Radę UE oraz Parlament Europejski do wprowadzenia zmian w zakresie autonomicznych środków handlowych w celu ochrony wrażliwych sektorów unijnego rynku rolnego przed nadmiernym importem z Ukrainy. - Od Komisji Europejskiej oczekujemy pilnego podjęcia prac zmierzających do jak najszybszego powrotu do stosowania w relacjach handlowych z Ukrainą wyłącznie reguł wynikających z układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Ukrainą – pokreślili posłowie.

 

Za uchwałą ws. nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności głosowało 441 posłów. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Byli to politycy Konfederacji - Grzegorz Braun i Włodzimierz Skalik. Nikt nie głosował przeciwko. 

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman poinformował, że wartość importu żywności z Rosji do Polski w 2023 r, wyniosła 380 mln dolarów, a z Białorusi - 86 mln dolarów, ale Polska eksportuje o wiele więcej - z Rosją saldo dodatnie wynosi 240 mln dol., a z Białorusią - 180 mln dol. Import produktów rolno-spożywczych z Rosji stanowi tylko 1 proc. polskiego importu żywności. - Najwięcej żywności z Rosji importuje Łotwa, Holandia, Hiszpania, Niemcy i Włochy - wyliczał minister. - W 2023 r. kraje UE sprowadziły 1,5 mln ton zbóż, najwięcej Włochy, Łotwa, gracja i Hiszpania - dodał.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz