Ukraina domaga się unijnego zakazu importu produktów rolnych z Rosji. Łotwa zrobiła pierwszy krok

Redakcja
import produktów rolnych z Rosji, embargo

Łotewska Sejm zatwierdził w ostatnim czytaniu poprawki do ustawy o rolnictwie i rozwoju obszarów wiejskich, które zakazują importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi. Zgodnie z poprawkami opracowanymi przez kilka ministerstw zakazany zostanie także import rosyjskich i białoruskich produktów rolnych i paszowych z krajów trzecich. Zakaz będzie obowiązywał do 1 lipca 2025 roku, ale w razie potrzeby może zostać przedłużony.

 

W komentarzu do poprawek podkreślono, że Łotwa, jako państwo graniczące z Rosją, dąży do „jak najszybszego zerwania więzi gospodarczych z Rosją w celu ochrony jej bezpieczeństwa” oraz że „inicjatywa Łotwy stanowi dodatkowy element ogólnej polityki sankcyjnej Unii Europejskiej”. Łotewski Gabinet Ministrów zatwierdzi przepisy zawierające wykaz konkretnych produktów rolnych i pasz, których import na Łotwę jest zabroniony.

 

 

Według łotewskiego Urzędu Skarbowego w ubiegłym roku import produktów zbożowych z Rosji wyniósł 423,73 tys. ton, czyli o 59,9% więcej niż w 2022 roku. Ich wartość wyniosła 89,01 mln euro (wzrost o 11,7%). Rosja dostarczyła tam 294,84 tys. ton kukurydzy, 53,24 tys. ton żyta, 74,64 tys. ton pszenicy oraz mieszanki pszenicy i żyta, 986 tys. ton pszenżyta i 20 tys. ton jęczmienia. W porównaniu do 2022 roku import kukurydzy wzrósł dwukrotnie, żyta wzrósł o 61,5%, pszenicy i mieszanek pszenno-żytnich spadł o 10,2%, a pszenżyta o 87,9%. W 2022 r. nie importowano jęczmienia.

 

W 2023 roku tranzytem z Rosji przez Łotwę przewieziono 2,14 mln ton produktów zbożowych, czyli 2,2 razy więcej niż rok wcześniej, w tym 1,68 mln ton pszenicy oraz mieszanek pszenno-żytnich (ponad dwukrotnie więcej), 289,17 tys. ton kukurydzy ton jęczmienia (wzrost o 87%), 109,61 tys. ton jęczmienia (wzrost 730-krotny), żyta 51,07 tys. ton (wzrost o 27%), 4,33 tys. ton pszenżyta (spadek o 72,7%), 2,14 tys. ton owsa (wzrost 10-krotny) ), 878 ton ryżu (spadek o 30 proc.) i 157 ton zboża sorgo (spadek o 2 proc.).

 

Litwa też podejmuje pewne kroki

 

Litwa zaostrzy kontrolę nad tranzytem dostaw rosyjskiego zboża przybywających przez ten kraj. Ministerstwo Rolnictwa nie wyklucza, że ​​część przewożonego przez kraj rosyjskiego zboża może pozostać na Litwie. - Ministerstwo Rolnictwa we współpracy z innymi właściwymi litewskimi instytucjami i ministerstwami przygotowuje odpowiedni projekt zmian w przepisach, które wzmocnią kontrolę nad importem i tranzytem zboża pochodzenia rosyjskiego przez terytorium Litwy – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa.

 

- Sankcje na dostawy rosyjskich produktów do krajów europejskich znacząco zmniejszą napięcia wśród tamtejszych rolników -  przedstawiciel Ukrainy przy UE Wsiewołod Czycow. Czycow dodał, że Ukraina podnosi kwestię wprowadzenia zakazu sprzedaży rosyjskich produktów rolnych w Unii Europejskiej. W kontekście ostatnich wydarzeń jeszcze mocniej podnieśliśmy tę kwestię, stwierdzając, że „niedopuszczalne jest, aby polscy rolnicy walczyli z ukraińskimi produktami w czasie, gdy nie tylko Polska, ale cała UE importuje znaczne ilości rosyjskich produktów”.

 

Według niego Ukraina ma w tej kwestii wsparcie na poziomie państw członkowskich UE. - Nie będę teraz wdawał się w szczegóły, ale oczywiście może to być bardzo ważny element w rozwiązaniu problemu. Jeśli rosyjski eksport zostanie wstrzymany, napięcie i obciążenie producentów w UE natychmiast się zmniejszą – powiedział.

 

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz