Susza na terytorium całej Polski. Najgorsza sytuacja w uprawach rzepaku i rzepiku

Redakcja
susza rolnicza, IUNG, raport

- W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -160 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 18 mm w stosunku do poprzedniego okresu(1 V-30 VI) – informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy. 

 

Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Pojezierza Południowo pomorskiego, Równiny Słupskiej Wysoczyzny Damnickiej, Żuław oraz na Pojezierzu Wielkopolskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim od -230 do -259 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -200 do -229 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe i wschód od tego obszaru od -120 do -199 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.

 

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w szóstym okresie raportowania, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

 


Susza występowała we wszystkich monitorowanych uprawach na terenie wszystkich województw:

- rzepaku i rzepiku,

- zbóż jarych,

- krzewów owocowych,

- kukurydzy na ziarno,

- kukurydzy na kiszonkę,

- roślin strączkowych,

- zbóż ozimych,

- truskawek,

- warzyw gruntowych,

- tytoniu,

- drzew owocowych,

- chmielu,

- ziemniaka,

- buraka cukrowego.

 

KBW 2023 06 cenyrolnicze pl

 

W szóstym okresie raportowania od 11 maja do 10 lipca 2023 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach notowano w 2056 gminach (83,0% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 21,6 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 56,53% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 14,64 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).

 

Suszę rolniczą odnotowano także w uprawach zbóż jarych. W tych uprawach notowano ją w 1703 gminach (68,75% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 7,3 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 50,65% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 3,45 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).

 

Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. W tych uprawach notowano ją w 1683 gminach (67,95% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 9,77 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 50,04% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 6,77 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).

 

Pełny raport IUNG dostępny jest tutaj – kliknij.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz