Bruksela chce zaostrzyć przepisy dotyczące ochrony środowiska. Glifosat na celowniku

Redakcja
zielony ład, od pola do stołu

Komisja Europejska proponuje zaostrzenie przepisów dotyczących zanieczyszczeń w powietrzu i wodzie. Dotyczy to również pestycydów, składników odżywczych i antybiotyków.

 

Dzisiaj (26 października) Komisja Europejska zaproponowała kilka unijnych dyrektyw i wytycznych dotyczących utrzymania czystości powietrza, wód powierzchniowych i gruntowych. Powinny one służyć osiągnięciu celu zerowego zanieczyszczenia w ramach Europejskiego Zielonego Ładu , czyli środowiska wolnego od zanieczyszczeń do 2050 roku.

 

Środki obejmują również rozszerzenie listy zanieczyszczeń, które muszą być ściślej kontrolowane w zbiornikach wodnych. Pod lupa znajdzie się szereg środków ochrony roślin, takich jak glifosat i produkty jego rozkładu, antybiotyki i niektóre inne leki, plastyfikator bisfenol A oraz perfluorowane substancje alkilowe (PFAS) stosowane w wielu produktach przemysłowych, kosmetykach i odzieży.

 

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący UE, powiedział, że każdego roku w Europie setki tysięcy ludzi umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń środowiska. Im dłużej walka z zanieczyszczeniem jest opóźniona, tym większe są koszty dla społeczeństwa.

 

Dzięki przedstawionemu dziś pakietowi Komisja Europejska w dużej mierze ogranicza się do proponowania celów i wartości granicznych. Chce pozostawić państwom członkowskim decyzję, w jaki sposób te wymogi mają być spełnione. Projekty dyrektyw wymagają zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę Ministrów.

 

Wartość graniczna dla cząstek stałych zmniejszona o ponad połowę

 

Aby utrzymać czyste powietrze, Bruksela proponuje obniżenie wartości granicznej dla drobnego pyłu (PM 2,5) w powietrzu o ponad połowę. Zanieczyszczenie ma zostać zredukowane z 25 do 10 mikrogramów PM 2,5 na metr sześcienny.

 

Jeśli nowe przepisy dotyczące jakości powietrza nie są przestrzegane, osoby poszkodowane powinny mieć prawo do odszkodowania. Powinni również mieć możliwość przyłączenia się do pozwów zbiorowych o odszkodowanie toczonych przez organizacje pozarządowe (NGO).

 

Komisja Europejska szacuje koszty pożądanej poprawy jakości powietrza na mniej niż 6 miliardów euro rocznie. Jednak od 2030 r. związane z tym korzyści powinny wynosić od 42 mld do 121 mld euro brutto rocznie.

 

Odzyskać fosfor z osadów ściekowych

 

Komisja Europejska chce również zrewidować dyrektywę UE w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych. Państwa członkowskie mają być zobowiązane do odzyskiwania fosforu z osadów ściekowych, aby składnik pokarmowy mógł zostać wykorzystany jako nawóz.

 

W sektorze ścieków Komisja dostrzega znaczny potencjał wytwarzania energii odnawialnej, na przykład poprzez produkcję biogazu. Lepsze oczyszczanie ścieków ma na celu poprawę jakości osadów ściekowych, tak aby można było je szerzej wykorzystywać.

 

Komisja proponuje również systematyczne sprawdzanie ścieków pod kątem oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i różne wirusy.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz