Rolnicy nie mają wątpliwości: Zielony Ład musi iść w odstawkę

Redakcja
zielony ład, wojna na Ukrainie

- Komisja Europejska powinna doprowadzić do wstrzymania wprowadzania założeń Europejskiego Zielonego Ładu, którego skutkiem jest nieuchronne zmniejszenie produkcji żywności w UE – apeluje po raz kolejny polski samorząd rolniczy.

 

Zarząd KRIR, przekazując pismo Copa-Cogeca skierowane do Komisarza UE ds. Rolnictwa w sprawie środków łagodzących wpływ wojny w Ukrainie na unijny sektor rolny, 24 marca 2022 r. zwrócił się z apelem do Prezydenta RP, Wicepremiera-Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisarza UE ds. Rolnictwa o poparcie postulatów zawartych w tym piśmie oraz podjęcie działań na forum UE w celu opóźnienia wejścia w życie przepisów dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu”.

 

Konsekwencje wojny na Ukrainie z każdym dniem coraz bardziej odczuwa Polska i kraje sąsiadujące, ale także odległe państwa, które przez lata sprowadzały z Ukrainy surowce. Nie wiemy także jak długo potrwa ta sytuacja, ani jaki będzie jej dalszy bieg.

 

- Mając na uwadze zapisy umowy programowej pomiędzy Panem Prezydentem a Krajową Radą Izb Rolniczych z dnia 22 czerwca 2020 r. oraz w związku z posiedzeniem w dniu 22 marca br. Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP podczas której uzgodniono, że Komisja Europejska powinna doprowadzić do wstrzymania wprowadzania założeń Europejskiego Zielonego Ładu, którego skutkiem jest nieuchronne zmniejszenie produkcji żywności w UE, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazuje w załączeniu pismo Copa-Cogeca z dnia 10 marca br. znak: CC(22)1335:1 – PG/na skierowane do Komisarza UE ds. Rolnictwa w sprawie środków łagodzących wpływ wojny w Ukrainie na unijny sektor rolny. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwraca się do Pana Prezydenta z apelem o poparcie postulatów zawartych w tym piśmie oraz podjęcie pilnych działań w celu opóźnienia wejścia w życie przepisów dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu”. Konsekwencje wojny na Ukrainie z każdym dniem coraz bardziej odczuwa Polska i kraje sąsiadujące, ale także odległe państwa, które przez lata sprowadzały z Ukrainy surowce. Nie wiemy także jak długo potrwa ta sytuacja, ani jaki będzie jej dalszy bieg. W związku z powyższym konieczne jest pilne zawieszenie wszelkich procedowanych reform, których efektem może być dalszy wzrost kosztów produkcji, a co za tym idzie zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego – czytamy w piśmie KRIR do prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz