Kanclerz Merkel wątpi w realizację umowy handlowej Unii Europejskiej z Mercosurem

Redakcja

W związku z wylesianiem w Amazonii kanclerz Niemiec, Angela Merkel, ma „poważne wątpliwości” co do realizacji umowy handlowej UE z południowoamerykańską organizacją Mercosur. Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział w piątek w Berlinie, że ludzie są „bardzo zaniepokojeni” wylesianiem terenów, które są niezwykle cenne dla całego świata. Od sierpnia 2019 r. do lipca 2020 r. w brazylijskiej Amazonii wycięto ponad 9000 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych. To wzrost o około 35 procent.

 

- I w tym kontekście pojawiają się poważne pytania, czy realizacja umowy w takich okolicznościach jest obecnie możliwa. Widzimy to ze sceptycyzmem  - stwierdził Seibert. Według wstępnych danych Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (Inpe) od sierpnia 2019 r. do lipca 2020 r. w brazylijskiej Amazonii wycięto ponad 9000 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych. To wzrost o około 35 procent.

 

Ratyfikacja umowy UE z Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem jest obecnie utrudniona. Francja już ogłosiła weto. Dzięki tej umowie UE i cztery kraje Ameryki Południowej chcą zbudować największą strefę wolnego handlu na świecie.

 

- Obecnie trwa weryfikacja formalności prawnych, następnie zostanie ona przedłożona Radzie Europejskiej do zatwierdzenia i rozpocznie się proces ratyfikacji - powiedział Seibert o stanie obrad w piątek. - Oczywiście w całym procesie należy obserwować, czy spełnione są warunki ramowe podpisu. Rząd federalny działa „zgodnie z duchem i intencjami umowy o wolnym handlu, ale teraz trzeba się temu dokładnie przyjrzeć. A pytań jest wiele - kontynuuje Seibert.

 

Przedstawiciele ruchu ochrony klimatu Fridays for Future powiedzieli, że w czasie spotkania z Merkel, kanclerz obiecała im nie podpisywać umowy w obecnej formie. Niemiecka aktywistka Luisa Neubauer napisała nawet w piątek na Twitterze, że Merkel oświadczyła, że ​​„zdecydowanie nie podpisze” umowy. 

 

Niemiecka Izba Handlowo-Przemysłowa podkreśliła jednak, że porozumienie jest ważnym krokiem w kierunku lepszej współpracy gospodarczej z krajami Ameryki Południowej. - Umowa może być odpowiednim narzędziem do zarządzania obecnym kryzysem. Umowa o wolnym handlu mogłaby skutecznie przyczynić się do wzmocnienia i zróżnicowania łańcuchów dostaw. I moglibyśmy uzyskać skuteczny instrument do pracy na rzecz lepszych standardów społecznych i środowiskowych w krajach Mercosur w dłuższej perspektywie -  stwierdził szef handlu zagranicznego Volker Treier.

 

Krytycy twierdzą, że umowa handlowa otworzy europejski rynek na produkty sojowe i mięso z Brazylii, a to przyczyni się do wylesiania. Niemieccy rolnicy są również bardzo krytyczni wobec umowy Mercosur.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz