Ponad 90% rolników pożycza maszyny od innych rolników, wyspecjalizowanych firm lub dealerów

Redakcja

Rolnicy szukają najbardziej efektywnych metod zwiększania wydajności plonów. W pierwszej kolejności wybór pada na wynajem maszyn - wynika z najnowszego raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL) pt. „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą”.

 
Dziś 94% rolników pożycza sprzęt konieczny do codziennego prowadzenia gospodarstwa od innych rolników, wyspecjalizowanych firm lub dealerów. Taki sam odsetek zapytanych planuje korzystać z wynajmu w perspektywie 3 lat. Najczęściej przedstawiciele sektora agro pożyczają kombajny, ciągniki i rozsiewacze.
 
„Przedsiębiorstwo rolne dąży do tego, aby być maksymalnie wydajnym, precyzyjnym i nowoczesnym. W tym celu co czwarte korzysta z zaawansowanych technologicznie maszyn poprawiających ekonomikę produkcji, a zdecydowana większość - aż 83% - stawia na wynajem jako najlepszą metodę optymalizacji kosztów - informuje Wojciech Przybył, członek zarządu Europejskiego Funduszu Leasingowego.
 
 

 

Z raportu EFL „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą” wynika, że większość przedstawicieli branży rolnej uważa swoją sytuację finansową za dobrą lub stabilną (odpowiednio 33% i 44% wskazań). Jednak niemal co czwarty zapytany określa ją jako ciężką lub bardzo ciężką (odpowiednio 19% i 4%).

W kontekście pandemii COVID-19, wojny na terytorium Ukrainy oraz galopującej inflacji, największą bolączką są rosnące ceny. Wśród pięciu największych wyzwań w produkcji rolnej aż cztery dotyczą właśnie cen. 86% rolników wskazało na wzrost ceny nawozów, 76% na rosnące koszty pracy, 67% na brak dostępności maszyn, 59% na większe koszty serwisu, a 34% na podniesienie cen maszyn.

Aby produkcja rolna była nadal opłacalna, firmy szukają metod zwiększania wydajności płodów rolnych. Najczęściej stosowaną metodą deklarowaną przez 83% odpowiadających jest korzystanie z wynajmu sprzętu w celu optymalizacji kosztów. Rozwiązaniem stosowanym przez 73% rolników jest optymalizacja kosztów maszyn i urządzeń oparta na koszcie całkowitym użytkowania, a 26% firm wykorzystuje nowoczesne sprzęty, poprawiające ekonomikę produkcji.

Polscy rolnicy mają średnio 15 maszyn. 55% z nich posiada w swoim gospodarstwie od 10 do 15 maszyn, 37% - od 16 do 20, a pozostali zarządzają większą flotą urządzeń. Rolnicy mierzą się z wielom%), a także koszty związane z ich naprawami (63%) i przestojami (62%).

Leasing i wynajem to zdecydowanie najczęstsze sposoby finansowania zakupu maszyn rolniczych. I to zarówno obecnie, jak i w perspektywie najbliższych trzech lat. Niemal wszyscy rolnicy leasingują sprzęt (99% dziś i 98% w perspektywie 3 lat) lub go wynajmują (94% dziś i 94% w perspektywie 3 lat). Co trzecia firma kupuje sprzęt rolniczy za gotówkę (35% wskazań).
 
7 na 10 rolników wynajmuje maszynę od innego rolnika, 6 na 10 od wyspecjalizowanej firmy, a 13% od dealerów sprzedających sprzęt rolniczy. Najpopularniejszą formą najmu maszyn rolniczych jest wynajem krótkoterminowy - na maksymalnie 30 dni (94% wskazań). Tylko 6% rolników korzysta z wynajmu średnioterminowego - od 1 do 24 miesięcy” - wylicza Wojciech Przybył.
 
Kombajn to maszyna rolnicza, której wynajem jest najczęstszy, a także najczęściej rozważany (odpowiednio 72% i 62%). Stosunkowo często wynajmowanymi maszynami są także: ciągnik (wynajmowany przynajmniej raz przez 50% rolników), rozsiewacz (46%), opryskiwacz (31%) i owijarka (28%).
 
„Lista korzyści z wynajmu jest długa. Na jej górze znajdują się niższe koszty wynajmu w porównaniu do kosztów zakupu i użytkowania maszyn, szybki serwis lub maszyna zastępcza” - podsumowuje Wojciech Przybył.
 
 
Źródło informacji: PAP MediaRoom 
 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz