Umiarkowany optymizm na światowych giełdach zbożowych

Redakcja

Poniedziałkowa sesja zamknęła się kilkuprocentowym wzrostem głównych indeksów akcji. Mocno na wartości zyskała także ropa. Przyczyniły się do tego banki centralne, które zapowiedziały gotowość do podjęcia działań łagodzących ekonomiczne skutki koronawirusa. 

 

Jeszcze dalej poszedł Bank Australii i już dzisiaj obniżył stopy procentowe. Na temat skoordynowanych działań we wtorek rozmawiać mają ministrowie finansów G7. Oczekiwanie na niższe stopy procentowe w USA przełożyło się na 1% wzrost wartości euro do dolara na zamknięciu poniedziałkowej sesji. Tańszy dolar i powrót nadziei na duże chińskie zakupy wspierały wzrosty notowań soi i kukurydzy w Chicago (obok poprawy nastrojów na wszystkich rynkach). Pszenica nadal jednak traciła w wyniku wychodzenia z krótkich pozycji spekulacyjnych przez inwestorów finansowych.

 

Giełda w Paryżu:

Najbardziej płynny kontrakt na unijną kukurydzę (seria na czerwiec) podrożał lekko w poniedziałek, korzystając z odbicia notowań tego zboża w Chicago. Termin marcowy kukurydzy wygasa w najbliższy czwartek i to właśnie przesądziło o pogłębieniu ubiegłotygodniowej przeceny o kolejne 0,5 euro. Seria marcowa zamknęła dzień ceną 165 eur/t i było to najniższe zamknięcie od grudnia ubiegłego roku.

 

Pszenica z dostawą w marcu (handel wygasa 10-marca) potaniała o niespełna euro, do 186,75 eur/t. W przypadku pszenicy na wartości straciły także dużo bardziej aktywne kolejne terminy dostawy. Pszenica naśladowała wczoraj zachowanie giełdy w Chicago, ale dodatkowa presja spadkowa wynikła ze skokowego umocnienia euro względem dolara w ostatnim tygodniu (+2,7%).

 

Drożejące euro pogarsza konkurencyjność unijnego eksportu. Eksport zbóż z UE (zwłaszcza pszenicy) miał się doskonale w pierwszych ośmiu miesiącach sezonu 2019/20. W okresie od 1-lipca 2019 do 1-marca 2020 kraje UE wyeksportowały 30,2 mln ton zbóż (+55% r/r), w tym 20,2 mln ton pszenicy (+57% r/r). KE szacuje, że do końca sezonu eksport pszenicy (miękkiej i durum) wzrośnie do 29,1 mln ton.

 

Unijny (też kanadyjski) rzepak skorzystał w poniedziałek z odbicia na rynku olejów roślinnych i ropy. Majowy termin rzepaku podrożał o prawie 3 euro, do 383 eur/t. We wtorek wzrosty na tych rynkach są kontynuowane.

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 02.03.2020:

 

giełda MATIF na żywo po polsku

 

gielda 3 03 cenyrolnicze pl

 

Źródło: Andrzej Bąk - e-WGT

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz