Gorsze oczekiwania dotyczące produkcji pszenicy w UE i Rosji

Redakcja

Jak podaje Centrum Analiz Banku Polskiego (raport z 18 czerwca), deficyt opadów w niektórych krajach Unii Europejskiej m.in. w Polsce i Niemczech przekłada się na pogorszenie oczekiwań dotyczących zbiorów w UE. USDA w najnowszym raporcie WASDE obniżyła prognozy unijnej produkcji pszenicy w sez. 2018/19 o 1 mln t do 149,4 mln t (-1,4% r/r). Susze odczuwalne są także w Rosji gdzie zbiory tego zboża mogą spaść pierwszy raz w ostatnich 6 latach.

 

 

USDA (Depeartament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych - raport z 12 czerwca 2018) ocenia rosyjską produkcję pszenicy w sez. 2018/19 na 68,5 mln t, tj. o 3,5 mln t mniej niż w pierwszej, majowej, prognozie (-19,4% r/r). W przypadku Rosji będzie to i tak trzeci wynik w historii, który pozwoli jej na utrzymanie pozycji lidera w eksporcie tego zboża, mimo spadku wysyłek o 13,6% r/r.

 

Zmiany prognoz zbiorów w tych dwóch krajach przekładają się na spadek oczekiwań dotyczących światowej produkcji. Mimo lekkich korekt w górę prognoz dla USA, światowe zbiory pszenicy prawdopodobnie obniżą się o 1,8% r/r (w maju oczekiwano spadku o 1,4%), co nasila oczekiwanie podwyżek cenowych zbóż. Wzrosty cen mogą być ograniczone poprzez wysoką podaż pszenicy uwarunkowaną rekordowymi zapasami na koniec sez. 2017/18. Mimo spadku, wskaźnik zapasy końcowe do zużycia w sez. 2018/19 ukształtuje się na poziomie 35,4% (36,6% w sez. 2017/18) i będzie drugim najwyższym w historii. Niska sprzedaż zbóż hamuje eksport rolno-spożywczy.

 

Wg danych Ministerstwa Rozwoju polski eksport produktów rolnospożywczych od stycznia do kwietnia 2018 wzrósł o 5,6% do 9,97 mld EUR. Na uwagę zasługuje jednak znaczący spadek wartości eksportu zbóż – o 52% r/r. Przyczyną spadków są utrzymujące się wysokie dostawy zboża rosyjskiego na rynek Afryki Północnej i zmiany na rynkach walutowych, które obniżyły konkurencyjność zboża unijnego. Możliwe jest odbicie eksportu w drugiej połowie br. Mimo spadku produkcji w UE w sez. 2018/19, mniejsza konkurencja ze strony Rosji oraz wyższe zapasy pozwolą na zwiększenie eksportu zbóż z krajów Wspólnoty, w tym także z Polski.

 

Źródło: Centrum Analiz Banku Polskiego

 

giełda MATIF na żywo po polsku

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz