USDA: Produkcja wieprzowiny na świecie nieznacznie spadnie w tym roku

Redakcja
produkcja wieprzowiny, trzoda chlewna

Pod koniec ubiegłego tygodnia Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zaktualizował swoją kwartalną prognozę dotyczącą światowej produkcji mięsa i handlu zagranicznego. W bieżącym roku amerykańscy eksperci spodziewają się nieznacznego spadku światowej produkcji wieprzowiny i nieco większego wolumenu handlu zagranicznego niż w roku poprzednim.

W porównaniu do poprzedniej prognozy ze stycznia, USDA zrewidowało nieco w górę swoje oczekiwania dotyczące ilości wieprzowiny wyprodukowanej na świecie w swoim kwietniowym szacunku, ale produkcja na bieżący rok jest nadal o 0,6% niższa niż w 2023 r., przy wolumenie produkcji wynoszącym 115,6 mln nie przewidziałem. Według USDA byłoby to prawie w całości spowodowane spadkiem produkcji w Chinach, zdecydowanie największym kraju produkującym wieprzowinę. Eksperci amerykańscy spodziewają się spadku produkcji o prawie 2 mln t do 56,0 mln t (-3,4%), gdyż chiński przemysł trzody chlewnej znajduje się w procesie konsolidacji ze względu na utrzymujące się niskie ceny trzody chlewnej. Tych strat nie mogły zrekompensować oczekiwane podwyżki w UE (+1,7%), Brazylii (+4,2%), Rosji (+2,5%) czy USA (+2,8%).

 

Oczekuje się spadku spożycia wieprzowiny

 

Jeśli chodzi o spożycie wieprzowiny, UDSA prognozuje spadek światowej konsumpcji w tym roku o 0,8% do 114,5 mln ton. Tutaj także decydujący byłby rozwój sytuacji w Chinach, gdzie spodziewany jest spadek konsumpcji o 3,4%. Amerykańscy eksperci zakładają nieznaczny wzrost spożycia wieprzowiny w UE (+1,4%), USA (+1,5%) i Brazylii (+3,6%).

 

Po tym jak analitycy amerykańscy zakładali na początku roku duży wzrost światowego popytu na import wieprzowiny w handlu zagranicznym, obecnie zrewidowali swoje szacunki w dół. W bieżącym roku spodziewają się globalnego wolumenu importu na poziomie 9,4 mln ton, co oznaczałoby umiarkowany wzrost o 2,6% w porównaniu do 2023 roku. Obecnie prognozuje się wielkość importu na poziomie 1,9 mln ton dla Chin (-1,2%), Meksyku 1,5 mln ton (+8,9%) i Japonii 1,4 mln ton (+1,0%). Według szacunków USDA mogliby na tym skorzystać eksporterzy z USA (+7,7 proc.), Brazylii (+5,4 proc.) i UE (+2,8 proc.).

 

 

Źródło: ISN

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz