Znaczny spadek europejskiej produkcji pasz dla trzody chlewnej

Redakcja
pasza, produkcja, trzoda chlewna

Według ankiety przeprowadzonej przez amerykańskiego producenta pasz Alltech, w ubiegłym roku na całym świecie wyprodukowano prawie 1,3 miliarda ton mieszanek paszowych, czyli o dobre 5 milionów ton mniej niż w roku poprzednim. Światowa produkcja pasz dla świń spadła o 3% w 2022 roku. W szczególności europejskie zakłady ograniczyły produkcję z powodu afrykańskiego pomoru świń i spadku liczby zwierząt gospodarskich, ale produkcja spadła również w Chinach.

 

Komercyjna produkcja mieszanek paszowych na świecie spadła umiarkowanie w ciągu ostatniego roku. Amerykański producent karmy dla zwierząt domowych Alltech poinformował o tym w swoim raporcie Agri-Food Outlook 2023 na podstawie corocznego badania ponad 28 000 wytwórni pasz w 142 krajach. W związku z tym światowa produkcja spadła o 5,4 mln ton lub 0,4% w porównaniu z 2021 r. do prawie 1,27 mld ton.

 

Istotny wpływ na to miał fakt, że produkcja pasz dla zwierząt w około 6550 europejskich zakładach, w tym w Rosji, spadła o 12,9 mln ton, czyli o 4,7%, do 263,2 mln ton. Produkcja spadła również w regionach Azji i Pacyfiku z Chinami i w Afryce - odpowiednio o 0,5% i 3,9%. Z kolei Ameryka Północna i Łacińska, Bliski Wschód i Oceania odnotowały wyższe wolumeny.

 

Na całym świecie większość mieszanek paszowych wyprodukowano do produkcji brojlerów. Drugim najważniejszym produktem mieszalni w 2022 r. ponownie była pasza dla trzody chlewnej, choć światowa produkcja spadła o 3,0% do 319,4 mln ton. Europa wniosła do tego znaczący wkład ze spadkiem o 8,3% do 75,1 mln ton. Według Alltech powodem tego były konsekwencje afrykańskiego pomoru świń i zmniejszająca się populacja zwierząt. Ponadto produkcja w Chinach spadła o około 5%, ponieważ wysokie koszty paszy i niskie ceny trzody chlewnej przejściowo ograniczyły popyt. Z drugiej strony w Ameryce Łacińskiej produkcja wzrosła o 2,0% do 36,2 mln ton, głównie dzięki dalszemu rozwojowi przemysłu trzody chlewnej w Brazylii. 

 

Z łącznym wolumenem produkcji 260,7 mln ton mieszanek paszowych, Chińska Republika Ludowa pozostaje numerem jeden na świecie, ale odnotowała spadek o 2,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dalej uplasowały się Stany Zjednoczone z 204,4 milionami ton, znacznie wyprzedzając Brazylię z prawie 82,0 milionami ton. Hiszpania została wymieniona jako największy komercyjny producent pasz dla zwierząt w Unii Europejskiej z 31,2 milionami ton. Tamtejsze zakłady wyprodukowały jednak o 12,9 proc. mniej niż w 2021 r. Według Alltech produkcja mieszanek paszowych w Niemczech była o 0,5 proc. niższa od poziomu z poprzedniego roku i wyniosła 24,4 mln ton. Nieco ponad połowa wszystkich przebadanych fabryk mieszanek paszowych na świecie spodziewa się wzrostu produkcji w 2023 r. 

 

 

Źródło: ISN

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz