Decyzje o wstrzymywaniu zasiedlania tuczarni nie są już takie oczywiste

Redakcja
ceny tuczników, ceny świń, ceny żywca wieprzowego

- Wzrosty cenowe nie są spektakularne, ale przy spadających cenach zbóż poprawiają nastroje producentów trzody chlewnej – czytamy w komentarzu do sytuacji na rynku tuczników autorstwa Aleksandra Dargiewicza, prezesa związku Polpig.

 

Europejski rynek żywca wieprzowego stopniowo ożywia się za sprawą rosnącego popytu na produkty wieprzowe, zwłaszcza świeże mięso. Zwiększony popyt w krajach Europy Centralnej i Północnej związany jest ze wzrostem spożycia produktów wieprzowych przeznaczonych do grillowania. Kraje Europy południowej przeżywają najazd turystów, którzy konsumują więcej wieprzowiny. Jednocześnie podaż żywca maleje za sprawą upałów i związanych z nim słabszych przyrostów masy ciała. Wyraźnie zauważalny jest spadek wagi ubojowej tuczników. 

 

Ceny skupu wzrosły w większości krajów unijnych. W notowaniach ISN w 26. tygodniu we Francji cena wzrosła (+5₵), w Hiszpanii (+4₵), w Irlandii (+4₵), w Holandii (+3₵), Belgii (+3₵), w Austrii (+3₵). W Niemczech po ostatniej podwyżce cena skupu tuczników w została utrzymana na poziomie 1,85 €/kg (wbc).

 

W notowaniach krajowych średnia cena tuczników w klasie E wynosi ok. 8,70 zł/kg (+0,10 zł/kg t/t). Wzrosty cenowe nie są spektakularne, ale przy spadających cenach zbóż poprawiają nastroje producentów trzody chlewnej. Decyzje o wstrzymywaniu zasiedlania tuczarni nie są już takie oczywiste. Niepokoi dalszy wzrost ognisk ASF u świń, których zgodnie z informacją GIW jest już 7 w bieżącym roku.

 

Autor: Aleksander Dargiewicz (Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig)

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz