Rząd niby pomaga i planuje dalsze wsparcie, ale upadek polskiej hodowli świń nadal postępuje

Redakcja
ASF, afrykański pomór świń, pomoc dla producentów świń

Od początku roku potwierdzono już 2422 ogniska ASF-u dzików i 119 ognisk ASF-u świń. Prawie 2/3 kraju jest objęte strefami ASF-u, a ok. 35% żywca wieprzowego znalazło się w strefie trzeciej. - Od dawna alarmujemy o podjęcie pilnych działań ochronnych, o pomoc dla producentów trzody chlewnej, o należne rekompensaty. Niestety bez efektu. Sytuacja rolników zajmujących się trzodą chlewną z każdym dniem jest coraz gorsza – mówił w tym tygodniu w Sejmie poseł Zbigniew Ziejewski.

 

- Walka z ASF jest dla nowego ministra rolnictwa priorytetem. We wrześniu br. minister rolnictwa zwrócił się do komisarza Wojciechowskiego o uruchomienie pomocy przez Komisję Europejską na podstawie rozporządzenia 1308/2013 o nadzwyczajną pomoc dla producentów świń prowadzących produkcję na obszarach objętych ograniczeniami w strefie drugiej lub trzeciej, o których mowa w załączniku Komisji Europejskiej 2021/605. Chciałbym poznać wyniki tych rozmów – mówił poseł Ziejewski podczas środowego posiedzenia Sejmu.

 

Nieoprocentowana pożyczka dla 84 gospodarstw

 

- Pytanie drugie. Producenci rolni prowadzący chów i hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami mogą ubiegać się o nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań. Do 1 października zawarto 84 umowy na kwotę 16,2 mln. Pieniądze się skończyły, pożyczek brak. Czy będą nowe i kiedy? – pytał reprezentant Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

- Rolnicy, u których wybuchły ogniska, ich sąsiedzi, którym wybito trzodę chlewną, czekają na wznowienie produkcji. Czy za okres postoju mogą liczyć na rekompensaty? Nie mają obecnie żadnych dochodów. Kilka miesięcy nie mają już wstawionych świń, a opłaty są – co z nimi? Czy i kiedy nastąpi zmiana zasad udzielania pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń? Nowe zasady nie uwzględniają gospodarstw, w których zmieniono profil produkcji – zauważył poseł Ludowców.

 

- Pytanie piąte, ostatnie. Na posiedzeniu podkomisji dotyczącej ASF-u ustalono, że w siedmiu powiatach w Polsce, w których produkcja przekracza150 tys. sztuk, nastąpi bardzo silna depopualcja dzików, m.in. jest tak w Iławie i Nowym Mieście Lubawskim. Jakie są zalecenia dla łowczych w tych powiatach? Przypomnę, że w Polsce było 240 tys. gospodarstw produkujących trzodę chlewną, a pozostało już tylko 80 tys. – zakończył serię pytań Zbigniew Ziejewski.

 

Na powyższe wątpliwości posła miał odpowiedzieć wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, ale okazało się, że nie był przygotowany na taki zestaw pytań. Reguły w Sejmie są takie, że poseł najpierw składa na piśmie prośbę o odpowiedź na pytania strony rządowej, a później, podczas obrad uzyskuje na nie odpowiedź. Minister Giżyński zadeklarował odniesienie się do pytań posła PSL na piśmie.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz