W Chinach znów narasta problem ASF. Szansa na podwyżki cen żywca wieprzowego w Europie

Redakcja

Źródła branżowe i analitycy twierdzą, że fala epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Chinach zabiła w ostatnich miesiącach co najmniej 20% stada hodowlanego w północnej części kraju. Może to mieć duży wpływ na branżę trzody chlewnej na całym świecie i spowodować podwyżki cen żywca wieprzowego, m.in. w Europie. Sytuacja epidemiczna może też przyspieszyć rozmowy chińsko-niemieckie o regionalizacji i wznowieniu eksportu wieprzowiny zza Odry do Państwa Środka, co nie pozostanie bez wpływu na rynek polski.

 

Jak donosi agencja Reuters, wszystko wskazuje na to, że śmiertelna choroba świń powróciła do Chin w pierwszym kwartale 2021 r. Wcześniej przeważały informacje o szybkim tempie odbudowy chińskiego stada trzody chlewnej. Obecność ASF jest znaczącym utrudnieniem dla chińskich wysiłków mających na celu odbudowę pogłowia świń po wcześniejszych ogniskach ASF w 2018 r., które zabiły 50% świń w tym kraju.

 

Oddziaływanie wirusa ASF w Chinach osłabło pod koniec 2019 r., gdy populacja świń spadła. Duzi producenci trzody chlewnej nauczyli się również minimalizować rozprzestrzenianie się wirusa poprzez wczesne usuwanie zakażonych świń ze stad.

 

Jednak wyjątkowo mroźna zima, większe zagęszczenie świń i nowe szczepy pomoru świń wywołały kolejną falę epidemii w północno-wschodnich, i północnych Chinach – głównie w prowincji Henan, trzeciej co do wielkości prowincji produkującej świnie w kraju.

 

- Co najmniej 20% stada zostało dotkniętych chorobą, może nawet 25%” w północnych i północno-wschodnich prowincjach Chin z powodu epidemii w pierwszym kwartale - powiedział Jan Cortenbach, dyrektor techniczny w firmie produkującej paszę Wellhope-De Heus Animal Nutrition.

 

Raport założyciela Cifco Futures mówi, że prowincja Henan straciła od 20% do 30% loch hodowlanych i że szkody mogą być „nieodwracalne”. Beijing Orient Agribusiness Consultant Ltd poinformował w raporcie z zeszłego miesiąca, że ​​zapasy loch w północnych Chinach spadły w marcu o 25% do 30% w porównaniu z lutym. - Czuję się jak w 2018 i 2019 roku  - powiedział chiński menadżer z firmy, która zaopatruje dużych producentów trzody chlewnej.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi nie odpowiedziało na faks agencji Reuters, w którym wystosowano prośbę o komentarz dotyczący odrodzenia się choroby i znacznych strat w okresie zimowym.

 

Bezpieczeństwo żywnościowe to delikatna kwestia w Chinach, a rząd potwierdził kilka epidemii afrykańskiego pomoru świń od czasu, gdy wirus zaczął się rozprzestrzeniać. Wielu znawców branży określiło wpływ ASF na produkcję świń w tym kraju, niż pokazują oficjalne dane.

 

 

Źródło: The Pig Site News

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz