Nadwyżka świń rzeźnych w Niemczech wynosi blisko 700 tys. sztuk

Redakcja

Za Odrą rynek trzody chlewnej nadal boryka się z ogromną nadwyżka tuczników. Wg stowarzyszenia ISN liczba świń oczekujących na wyjazd do rzeźni wynosi aktualnie 680 tys. sztuk. Pojawiają się jednak informacje, które wskazują że liczba świń gotowych do uboju może sięgać miliona sztuk.

 

Jak podaje niemieckie stowarzyszenie hodowców trzody chlewnej ISN, tylko w ostatnim tygodniu ubito o 165 000 świń mniej świń niż w analogicznym okresie minionego roku. Oczekujące na ubój zwierzęta muszą być nadal karmione, a także nie robią miejsca dla prosiąt, które też sukcesywnie rosną. ISN wyliczył, że zator rynkowy wynosi na tę chwilę około 680 000 świń. Natomiast portal euromeatnews.com podaje, że ta liczba może wynosić nawet 1 mln świń. Serwis nie powołuje się jednak na konkretne źródło. Portal przypomina jednocześnie, że od września niemieckie produkty wieprzowe nie mogą wyjeżdżać do Azji z powodu wykrycia w Brandenburgii wirusa ASF. Chociaż popyt w niektórych państwach członkowskich UE wzrósł, to jednak Niemcy nadal mają około 300 000 ton wieprzowiny do wprowadzenia na rynek unijny.

 

Wspomniane stowarzyszenie ISN prognozuje, iż sytuacja na rynku niemieckim będzie stabilizowała się w najbliższych tygodniach i miesiącach. - Od września z Holandii i Danii przywieziono około 400 000 mniej prosiąt. Ze względu na rozmiar kryzysu, musi upłynąć nieco czasu nim sytuacja ustabilizuje się. Niebawem wpływ na rynek powinno mieć również zmniejszenie liczby loch u lokalnych producentów prosiąt. Według listopadowego spisu trzody chlewnej, w samej Nadrenii Północnej-Westfalii liczba utrzymywanych macior spadła o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Od września liczba ubojów macior w Niemczech jest średnio o ponad 20% wyższa niż w roku poprzednim. Ponadto Holendrzy zdecydowanie ograniczają produkcję prosiąt w ramach rządowego programu wygaszania hodowli trzody chlewnej. W nadchodzącym roku Holandia wyprodukuje o 2 mln prosiąt mniej niżeli w roku bieżącym. W przyszłym roku podaż rynkowa może okazać zbyt niska – czytamy w komentarzu ISN.

 

 

Źródło: ISN/euromeatnews.com 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz