Grupa REWE płaci za niemiecki żywiec wieprzowy stawki, które obowiązywały przed kryzysem ASF

Redakcja

Grupa sieci handlowych REWE, drugi sprzedawca żywności w Niemczech, podjęła decyzję o płaceniu do odwołania minimalnej ceny zakupu wieprzowiny, które odpowiadają poziomowi rynkowemu sprzed wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń i związanego z tym całkowitego załamania rynku eksportowego. 

 

- Liczymy na to, że w ten sposób przekażemy dodatkowe pieniądze i pomożemy w trudnej sytuacji rolnikom oraz producentom prosiąt. Tam, gdzie to możliwe, będziemy zawierać umowy, aby zapewnić cenę minimalną. Chcemy wnieść krótkoterminowy wkład w zakończenie ostrego kryzysu, przed którym stoją niemieccy hodowcy świń - zadeklarował Hans-Jürgen Moog, szef grupy REWE odpowiedzialnej za zakupy.

 

Jednocześnie Moog podkreślił, że Grupa REWE stawia przede wszystkim na długofalowe i zrównoważone wzmocnienie krajowego rolnictwa. W tym celu firma opracowała stanowisko, które jest omawiane z Niemieckim Związkiem Rolników i ruchem „Land Tworzy Połączenie”.

 

- Aby wzmocnić nasze partnerskie relacje z rolnictwem w Niemczech, sformułowaliśmy kluczowe punkty, które oferują rolnikom w tym kraju wiarygodne perspektywy - powiedział Moog. - Obejmuje to kontynuację rozwiązania funduszu w ramach Inicjatywy Tierwohl, a także dobrowolną promocję produktów pochodzenia niemieckiego, rozszerzenie regionalnych programów mięsnych oraz działania na rzecz trwałego wzmocnienia niemieckiego przemysłu mleczarskiego – zapowiedział przedstawiciel REWE. Moog zapewniał też o dalszym rozszerzaniu „lokalnych partnerstw REWE” z małymi i średnimi lokalnymi producentami oraz rolnikami. 

 

Na razie nie wiadomo o ile wyższa będzie cena skupu. Stowarzyszenie niemieckich hodowców świń ISN pyta wprost: dlaczego stawki mają wrócić do poziomu sprzed wybuchu ASF, skoro i tak wcześniej były niskie ze względu na kryzys wywołany przez koronawirusa? - Obniżki cen, które miały miejsce przed wybuchem ASF, były znacznie większe. Mówiąc prościej: od początku pandemii koronowirusa łączny spadek cen po stronie producenta wyniósł około 80 centów za kg masy ubojowej. W tym liczymy czas gdy pojawił się ASF w Niemczech, co spowodowało spadek o 20 centów. Zatem łatwo policzyć, że zawirowania rynkowe wywołane tylko przez koronawirusa spowodowały spadek cen o ok. 60 centów – dyrektor zarządzający ISN, Torsten Staack.

 

 

Źródło: euromeatnews.com/ISN

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz