Przetwórcy uważają, że ceny żywca wieprzowego wzrosły w zbyt szybkim tempie

Redakcja

Odrzucenie ostatnich podwyżek cen tuczników o 5 centów przez dwie największe ubojnie w Niemczech i bazowanie na własnych cennikach miały wpływ na notowania w innych krajach unijnych, gdzie ceny wzrosły od 1 do 5 centów. W 24. tygodniu najwyższe wzrosty notowań ISN były w Austrii (+5 ₵), Francji (+4 ₵) i Hiszpanii (+3,8 ₵). Cena w Holandii wzrosła o +1 ₵, a w Belgii została utrzymana na poziomie sprzed tygodnia. 

 

Niektórzy gracze rynkowi twierdzą, że ze względu na małą podaż żywca na rynku działania ubojni Tönnies i Vion nie mają uzasadnienia, gdyż odczuwalny jest wzrost konsumpcji związanej z sezonem grillowym. Przetwórcy jednak uważają, że ceny żywca wieprzowego wzrosły zbyt szybkim tempie, a przełożenie tego wzrostu na cenę w sieciach handlowych oraz u importerów wymaga czasu. Dlatego w dniu 12/6/2019 cena tuczników VEZG w Niemczech została obniżona o 2 centy do wysokości 1,83 €/kg (wbc).

 

Światowy rynek wieprzowiny zależy od sytuacji w Chinach. Poważny niedobór wieprzowiny w Państwie Środka może pojawić się już na jesieni br. Wzrost światowego popytu na wieprzowinę, przy ograniczonej podaży żywca w UE, utrzyma ceny tuczników na wysokim poziomie również w Polsce. Ważne, aby wirus ASF nie przedostał się do innych krajów unijnych eksportujących wieprzowinę na rynki krajów trzecich.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Autor: Aleksander Dargiewicz (KZP-PTCh)

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz