W Polsce na przestrzeni ostatnich tygodni wzrosty cen tuczników nie nadążały za ceną niemiecką

Redakcja

Pogoda w wielu krajach ogranicza możliwości grillowania, więc handel narzeka na brak ożywienia popytu, który dawałby pewien sezonowy impuls. Jednakże podaż żywca jest na tyle mała, że ceny tuczników w wielu krajach wrosły po podwyżce w Niemczech o 4 centy w dniu 15/5/2019. Duża konkurencja ubojni o surowiec była widocznym elementem rynku.

 

W notowaniach ISN poza Niemcami ceny wzrosły: w Danii (+4₵), w Austrii (+3₵), w Hiszpanii (+2,6₵), Belgii (+2,5₵), Holandii (+1,₵). Jedynie Wielka Brytania ze względu na różnice kursowe zanotowała spadek ceny (-2,6₵).

 

Ostatni tydzień w Niemczech nie zapowiadał zmian w sytuacji rynkowej. Podaż tuczników była ciągle mała, ale również liczba ubijanych tygodniowo świń w Niemczech była również ograniczona (poniżej 900 tys. szt.) W rezultacie cena VEZG w dniu 22/5/2019 w Niemczech została utrzymana na poziomie z poprzedniego tygodnia 1,80 €/kg (wbc).

 

W Polsce na przestrzeni ostatnich tygodni wzrosty cen tuczników nie nadążały za ceną niemiecką powodując rozwarstwienie cenowe sięgające ponad 60 groszy na kilogramie wagi bitej ciepłej.

 

W Chinach ze względu na masową likwidację stada macior przewidywany jest spadek podaży tuczników na początku jesieni br. Może to spowodować większy eksport wieprzowiny z krajów UE do Państwa Środka i utrzymać wysoki poziom cen żywca wieprzowego na rynku unijnym.

 

Autor: Aleksander Dargiewicz (KZP-PTCh)

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz