Rekordowy eksport rzepaku z Ukrainy. Wśród kluczowych odbiorców Polska i Rumunia

Redakcja
Ukraina, rzepak, eksport

Ukraińska produkcja i eksport rzepaku w sezonie 2022/23 uzyskała rekordowy poziom. Według wstępnych szacunków portalu branżowego APK-Inform, na rynki zagraniczne trafi 3,4 mln ton rzepaku, czyli o 26 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. 

 

W nowym sezonie można zebrać co najmniej tyle rzepaku, co w 2022 r. - ok. 3,6 mln ton, ale eksport obarczony jest większym ryzykiem niż w ubiegłym roku - stwierdziła Iryna Ozip, dyrektor marketingu IA APK-Inform na międzynarodowej konferencji „ VegOilTrade-2023 ” w Rotterdamie, która odbyła się 8 czerwca.

 

W tej chwili prognoza APK-Inform dotycząca eksportu rzepaku w sezonie 2023/24 jest optymistyczna i wynosi około 3,4 mln ton. Jednak wolumeny mogą być większe niż zwykle i będą zależeć od wielu czynników. Po pierwsze, wykluczenie w najbliższych miesiącach głównych importerów ukraińskiego rzepaku (Rumunia i Polska) w związku z  przedłużeniem do połowy września zakazu eksportu ukraińskich nasion oleistych do 5 krajów UE. Zauważono, że 55% całkowitego eksportu rzepaku w okresie lipiec-maj 2022/23 trafiło do Rumunii, Polski, Słowacji, Węgier i Bułgarii. Ale jednocześnie wzrósł do 42% udział Ukrainy w całkowitym imporcie rzepaku do Unii Europejskiej. 

 

Ponadto oczekiwania na wzrost produkcji rzepaku w UE oraz spadające ceny oleju rzepakowego i kryzys w sektorze biopaliwowym również nie dodają optymizmu ukraińskiemu rynkowi. Rozpoczęcie nowego sezonu zbożowego na Ukrainie wiąże się z kolejnym przedłużeniem umowy zbożowej, w wyniku którego spodziewany jest wzrost ładunków w kierunku portów naddunajskich i zachodnich granic, a w efekcie wzrost w zakresie wysyłki.

 

 

Źródło: APK Inform

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz