Zieloni proponują ograniczenie stosowania środków ochrony roślin nawet o 80% do 2030 r.

Redakcja
ograniczenie stosowania środków ochrony roślin

W tzw. dyrektywie SUR Komisja Europejska opisuje, w jaki sposób do 2030 roku zużycie pestycydów powinno zostać zmniejszone o połowę. Eurodeputowana Sarah Wiener (Zieloni) przygotowuje oficjalne stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie.

 

2 marca Sarah Wiener, eurodeputowana Zielonych, przedstawiła projekt stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie planów Komisji Europejskiej dotyczących ograniczenia stosowania pestycydów. W „rozporządzeniu w sprawie zrównoważonego użytkowania” (SUR) Komisja Europejska określa, w jaki sposób zamierza osiągnąć cele strategii „od pola do stołu”, polegającej na zmniejszeniu o połowę zużycia środków ochrony roślin do 2030 r. Projekt sprawozdania Wiener, który przedstawiła w czwartek Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego, przewiduje kilka istotnych zmian w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej. Projekt sprawozdania Sary Wiener proponuje ograniczenie stosowania szczególnie niebezpiecznych pestycydów o 80% do 2030 r. 

 

Posłanka Zielonych proponuje największe zmiany w obszarze, na którym ma zostać wprowadzony zakaz stosowania środków ochrony roślin: obszary ochrony krajobrazu, w których ochrona przyrody nie odgrywa wyraźnej roli, mają zostać wyłączone z zakazu, podobnie jak obszary czerwone zanieczyszczone azotanami, pomniki przyrody i pojedyncze drzewa. Proponuje również dopuszczenie stosowania środków ochrony roślin dozwolonych w rolnictwie ekologicznym również na obszarach wrażliwych.

 

Jednocześnie zbiorniki wód podziemnych, z których pobierana jest woda pitna, powinny być lepiej chronione. Projekt raportu Wiener przewiduje, że państwa członkowskie UE wyznaczą strefy ochronne dla wód powierzchniowych i podziemnych wykorzystywanych do produkcji wody pitnej, w których zabronione jest stosowanie i przechowywanie środków ochrony roślin.

 

Aby propozycje Sary Wiener mogły zostać zrealizowane, na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego musiałoby najpierw zostać przyjęte większością głosów sprawozdanie. Raport stałby się wtedy oficjalnym stanowiskiem Izby Reprezentantów i byłby włączony do negocjacji z Komisją Europejską i państwami UE. 

 

Niemieckie stowarzyszenie Raiffeisen uważa, że cel redukcji o 80 procent w stosowaniu pestycydów wysokiego ryzyka jest „absolutnie nierozsądny”. Sprawozdawca pomocniczy Europejskiej Partii Ludowej, Alexander Bernhuber z Austrii, zobowiązał się do ograniczenia stosowania pestycydów. Uważa jednak projekt Wiener i propozycję Komisji za „nierealistyczne”. Zdaniem przewodniczącego komisji rolnej Norberta Linsa (CDU), Wiener przegapiła okazję, by zdjąć ze stołu kwestię obszarów wrażliwych. Liberalnemu ugrupowaniu Renew Europe brakuje też gwarancji alternatywnych rozwiązań w zakresie stosowania środków ochrony roślin w obu projektach.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz