Dobry roku dla producentów mleka - średnia cena skupu może być rekordowa

Redakcja
mleko rosna ceny mleka w niemczech europie polsce portal cenyrolnicze pl

Mimo obserwowanego w ostatnim kwartale spadku cen artykułów mleczarskich na świecie, w pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. średni poziom indeksu światowych cen artykułów mleczarskich FAO był aż o 36% wyższy niż w analogicznym okresie 2016 r.

 

 

Wzrost cen na rynku światowym był wynikiem ograniczenia podaży mleka w pierwszych miesiącach roku oraz wzrostu popytu na produkty mleczarskie. W I kw. 2017 r. produkcja mleka u czterech największych eksporterów produktów mleczarskich była o 0,9% mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem, przede wszystkim ze względy na mniejsze dostawy na rynku unijnym.

 

Kolejny rok zwiększało się zainteresowanie produktami mleczarskim ze strony Chin. Wg danych CLAL w pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. wolumen importu wszystkich podstawowych grup produktów mleczarskich był większy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Zakupy OMP i produktów dla niemowląt zwiększyły się po 36%, PMP o 17%, serów o 14%, a masła o 12%.

 

Poprawa koniunktury na światowym rynku mleka znalazła odzwierciedlanie we wzroście cen skupu mleka w Polsce. Według danych GUS średnio w pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. ukształtowała się ona na poziomie 1,37 zł/litr netto i była o 27% wyższa niż w analogicznym okresie 2016 r. Można zatem przypuszczać, że w całym 2017 r. średnia cena skupu mleka w Polsce przekroczy poziom z 2014 r. (1,37 zł) i będzie najwyższa w historii.

 

Producenci mleka, zachęceni wyższymi cenami skupu i dużą dostępnością pasz, zwiększyli dostawy mleka do mleczarni. Wg GUS w pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. do skupu trafiło 10,4 mld l mleka czyli o 4,7% więcej niż przed rokiem.

 

W ostatnim kw. 2017 r. na rynku światowym obserwowano spadki cen produktów mleczarskich, które przełożyły się na obniżki cen ich zbytu w Polsce. W konsekwencji, z początkiem 2018 r. należy spodziewać się, że cena skupu mleka w będzie się obniżać, a ze względu na czynniki sezonowe spadki te mogą być kontynuowane w II kw. 2018 r.

 

Produkcja mleka w Nowej Zelandii zmniejszy się

W opublikowanym 27.12.2017 r. raporcie, największa nowozelandzka mleczarnia –Fonterra – obniżyła szacunki dotyczące produkcji mleka w Nowej Zelandii. W sezonie 2017/2018 produkcja mleka w tym kraju ma być o ok. 4% mniejsza niż w sezonie 2016/2017. W pierwszych sześciu miesiącach sezonu 2017/2018 (VI -IX) produkcja mleka w Nowej Zelandii była o 1,8% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Biorąc pod uwagę prognozę przedstawioną przez Fonterrę, oznacza to, że w II połowie sezonu należy oczekiwać, że produkcja będzie o ok. 9% mniejsza niż w drugiej połowie sezonu 2016/2017. Obniżka prognoz jest skutkiem pogarszających się warunków do produkcji mleka związanymi z pogłębiającą się suszą.

 

Źródło: AgroTydzień Bank Bgż BNP Paribas

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz