Australia: Niskoemisyjne steki z bydła karmionego wodorostami

Redakcja
bydło, niskoemisyjne steki, angus, Australia

Dokarmianie algami bydła mięsnego zmniejsza w sposób znaczący emisję metanu. Zostało to już wykazane w badaniach naukowych w Stanach Zjednoczonych. Od niedawna wodorosty są również używane w paszach dla bydła w Australii. Firma FutureFeed zaprezentowała już niskoemisyjny stek wołowy. 

Australijskie stowarzyszenie branżowe Meat and Livestock Australia (MLA) poinformowało o wspieranym przez siebie projekcie tego typu, który polega na tym, iż czerwona alga Asparagopsis została zmieszana z paszą. Wodorosty morskie produkowane w sposób zrównoważony mogą w naturalny sposób zredukować emisję metanu o ponad 80%. Czerwone algi hamują pewien enzym w jelitach bydła, a tym samym zapobiegają tworzeniu się metanu. Podczas degustacji nie stwierdzono zaburzeń smaku. Dyrektor Zarządzający FutureFeed dr. Regan Crooks nazywa steki „nowym, przyjaznym dla klimatu rozwiązaniem na rynku mięsa”.

 

Holendrzy produkują paszę ograniczającą emisję metanu 

 

Australijska sieć sklepów spożywczych Woolworth twierdzi również, że jest świadoma rosnącego znaczenia zrównoważonego rozwoju. Dlatego marka ta zainwestowała w FutureFeed, aby „wspierać innowacyjne badania i rozwój”. Niskoemisyjne steki wołowe mogą trafić na półki w tym roku.

 

Ponadto MLA odniósł się do trwających prób wdrożenia dodatku paszowego „Bovaer” holenderskiego producenta pasz DSM w firmach australijskich. Wstępne wyniki są obiecujące. Według MLA osiągnięto redukcję metanu o 60% przy najmniejszej ilości użytego Bovaer, a przy największej ilości o 90%. 20 sztuk bydła rasy Angus w badaniu miało odpowiedni średni dzienny przyrost masy ciała i współczynniki konwersji paszy. Firma przygotowuje się obecnie do wprowadzenia Bovaera na rynek australijski.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz