Mięso z laboratorium trafi do sklepów. Czy będzie zagrożeniem dla mięsa tradycyjnego?

Redakcja

Singapur zezwolił na sprzedaż na swoim rynku mięsa wyhodowanego w warunkach laboratoryjnych – poinformowała agencja Reuters. Chodzi o tak zwane „czyste mięso”, czyli wytwarzane w laboratorium prawdziwe mięso bezpośrednio z komórek zwierzęcych pobranych od żywych zwierząt (bez konieczności poddania zwierząt ubojowi). 

 

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Singapur wydał zezwolenie regulacyjne na oficjalną sprzedaż mięsa z kurcząt hodowanego w laboratorium amerykańskiemu startupowi Eat Just.  Według firmy Eat Just Singapur jest pierwszym krajem na świecie, który wydał takie zezwolenie dla „czystego mięsa”.

 

Singapurski rynek produkuje tylko około 10 proc. własnej żywności i jest silnie uzależniony od towarów importowanych. Liczba mieszkańców w Singapurze wynosi 5,7 milionów. Azjatycki kraj planuje jednak zwiększać samowystarczalność w produkcji żywności poprzez inwestowanie w zaawansowane technologicznie rolnictwo i progresywne metody produkcji żywności.

 

 

Eat Just skupi się nie tylko na produkcji „czystego mięsa” w Singapurze. Przypominamy, że ta sama firma zajmuje się produkcją roślinnych zamienników jaj konsumpcyjnych i w październiku tego roku ogłosiła plany budowy zakładu produkcji białka roślinnego w Singapurze w celu obsługi rynku azjatyckiego.

 

Rozwój alternatywnego rynku mięsa to jeden z trendów, który już od dłuższego czasu przybiera na sile w skali globalnej. Poza postępowymi projektami związanymi z hodowaniem mięsa w laboratorium, coraz liczniejsza grupa firm, między innymi Beyond Meat czy Impossible Foods, wchodzą do oficjalnej dystrybucji z roślinnymi zamiennikami mięsa.

 

Ekspozycja konwencjonalnych firm drobiarskich na innowacyjne technologie pozyskiwania mięsa staje się coraz bardziej popularna. W projekty wyhodowania mięsa w warunkach laboratoryjnych  inwestują  światowe koncerny mięsne, jak chociażby jedno z największych konwencjonalnych przedsiębiorstw drobiarskich, niemiecka grupa PHW, która zainwestowała w izraelski startup SuperMeat. Także amerykańska spółka Tyson Foods wsparła finansowo izraelski startup żywnościowy „czyste mięso” firmy biotechnologicznej Future Meat Technologies oraz projekt amerykańskiej firmy Memphis Meats. Tradycyjne firmy mięsne nie przechodzą także obojętnie obok możliwości zainwestowania w startupy zajmujące się wytwarzaniem roślinnych alternatyw dla tradycyjnego mięsa.

 

 

Źródło: KIPDiP

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz