Prognozowany wzrost produkcji i eksportu mięsa kurcząt w 2016 r. w Unii Europejskiej

Joanna Kawka

Według prognoz zagranicznych służb rolnych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA/FAS) z września br., koniunktura na unijnym rynku mięsa kurcząt brojlerów będzie nadal korzystna zarówno w 2015 r., jak i w 2016 r.

Produkcja będzie coraz wyższa, głównie dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu eksportowemu, a także w mniejszym stopniu wewnętrznemu. W 2015 r. UE-28 wyprodukuje łącznie 10,6 mln ton mięsa kurcząt, o 2,6% więcej niż w 2014 r. Produkcja wzrośnie w większości państw liczących się na unijnym rynku drobiu, a najbardziej w Polsce, która staje się największym producentem w UE. Ekspansji poziomu wytwarzania sprzyjają niższe ceny

pasz, notowane od 2014 r., co zwiększa konkurencyjność i opłacalność produkcji. Podobna tendencja utrzyma się również w 2016 r., gdy produkcja mięsa kurcząt wzrośnie prawdopodobnie o 1,5% do 10,8 mln ton.

Amerykanie przewidują, że spożycie drobiu w UE w 2015 r. zwiększy się o 2,5%, a w 2016 r. już tylko o 1,1% do ok. 1,3 mln ton. Konkurencyjność cenowa w porównaniu z innymi gatunkami mięsa oraz wzrost produkcji będą nadal faworyzowały mięso kurcząt.

W 2015 r. unijny eksport mięsa kurcząt wzrośnie prawdopodobnie o 2,1% do ok. 1,15 mln ton, pomimo rosyjskiego embarga na import żywności, wprowadzonego w sierpniu 2014 r. Wzrost wywozu wspierany jest głównie silnym popytem ze strony krajów Azji i Afryki Subsaharyjskiej.

Konkurencyjności unijnego mięsa kurcząt, głównie tańszych elementów z kością i mięsa odkostnionego mechanicznie do tych krajów (np. na Filipiny czy do Malezji), sprzyja obniżenie kosztów produkcji dzięki spadkowi cen zbóż. Na 2016 r. USDA prognozuje umocnienie dynamiki wzrostu unijnego eksportu do 4,3%.

W 2015 r. unijny import mięsa kurcząt wzrośnie nieznacznie, a w 2016 r. pozostanie bez zmian na poziomie ok. 710 ton. Największymi dostawcami pozostaną Brazylia i Tajlandia. Od 2012 r. rośnie import tajskich solonych, mrożonych elementów kurcząt na rynek unijny, kosztem dostaw z Brazylii. Jakość tajskich produktów lepiej odpowiada preferencjom unijnych importerów. Podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą przyczyniło się natomiast do wzrostu ukraińskiego mięsa kurcząt na rynek unijny do ok. 20 tys. ton w 2015 r. w ramach kontyngentu bezcłowego.

Źródło: FAMMU/FAPA

 

Autor: Joanna Kawka
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz