Larwy owadów mogą z powodzeniem zastąpić śrutę sojową w karmieniu świń

Redakcja
tucznik, pasza z owadów, źródło białka

Nowe badania przeprowadzone przez Wageningen University and Research (WUR) i Leiden University wykazały, że larwy muchy czarnej żołnierki (BSF) mogą zastąpić śrutę sojową jako źródło białka dla rosnących świń.

 

Naukowcy przebadali dwie grupy tuczników. Jedna grupa była żywiona dietą zawierającą zwykłą śrutę sojową jako źródło białka. Druga grupa była karmiona dietą z larwami BSF jako źródłem białka.

 

Naukowcy uzyskali następnie dane na temat mikroflory jelita cienkiego i metabolitów we krwi świń. - Nazywa się to podejściem FeedOmics - mówi dr Soumya Kanti Kar. - Pomaga ono jednocześnie ustalić wpływ diety zarówno na czynniki lokalne, tj. jelitowe, jak i ogólnoustrojowe, tj. na poziom krwi. W ten sposób FeedOmics zapewnia szczegółowy i dokładny obraz reakcji na dietę świń opartą na Black Soldier Fly – mówi dr Kar, który jest naukowcem zajmującym się zdrowiem jelit i zdrowiem zwierząt w Wageningen Livestock Research.

 

 

Wyniki sugerują, że BSF wspiera wzrost taksonów drobnoustrojów jelitowych, które są albo wskaźnikami zdrowego jelita, albo są uznawane za korzystne drobnoustroje, które mają pozytywny wpływ na zdrowie świń. Krótko mówiąc, rosnące świnie karmione BSF wydają się być tak samo zdrowe (lub nawet zdrowsze) niż ich odpowiedniki z regularną dietą opartą na śrucie sojowej.

 

- Te odkrycia pomogą interesariuszom hodowlanym w poszukiwaniu zrównoważonych alternatywnych źródeł białka. Podejście FeedOmics zastosowane w tym badaniu może zostać wykorzystane do odpowiedzi na pytania naukowe związane z odkrywaniem funkcjonalności składników pasz mierzonych na podstawie reakcji zwierząt – powiedział Kar. - Wyniki tego projektu są obiecujące. Czas publikacji naszych odkryć nie mógł być lepszy, ponieważ państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały się na dopuszczenie karmienia drobiu i świń białkami pochodzącymi od owadów. Ta decyzja Komisji Europejskiej niewątpliwie zapewni znaczący impuls dla rozwijającego się przemysłu, który ma wzrosnąć dziesięciokrotnie do ponad 4,1 miliarda dolarów do 2025 r. – czytamy w portalu The Pig Site News.

 

Badanie zostało częściowo sfinansowane z dotacji z Holenderskiej Organizacji Badań i Rozwoju Zdrowia (ZonMw). Zespół badawczy opublikował wyniki swoich badań na temat wpływu alternatywnych źródeł białka, tj. BSF na jelito cienkie, zamieszkujący go mikrobiom i metabolity we krwi świń w czasopiśmie Nature Scientific Reports. 

 

Źródło: Pig Site News

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz