Fleckvieh – najlepsza wydajność mleczna wśród krów ras austriackich

Redakcja
bydlo krowy dobrobyt zwierzat portal cenyrolnicze pl

W Austrii hodowla bydła ma długą historię i tradycję. W ciągu ostatnich kilkuset lat farmerzy z kraju nad Dunajem dochowali się kilkudziesięciu ras bydła w tym ras lokalnych takich jak:  Fleckvieh, Pinzgau, Szara Tyrolska, Murbodner czy Pustertaler Sprinzen.

 

 

Najliczniejszą i najpopularniejszą rasą bydła mięsnego w tym kraju jest z pewnością Fleckvieh która liczy obecnie ponad 1,7 mln sztuk bydła i stanowi 79,5% wszystkich krów hodowanych w tym kraju. Krowy rasy Fleckvieh posiadają niezaprzeczalne walory które wyróżniają je spośród innych ras mlecznych występujących w Austrii. Czas pomiędzy poszczególnymi  wycieleniami jest najkrótszy porównując inne rasy bydła w tym kraju. Oprócz tego, znacznie więcej krów tej rasy niż ras konkurencyjnych ma 6, 7 i nawet 8 laktację.

 

- Średnia wydajność produkcji mleka krów tej rasy podczas pierwszej laktacji, która najczęściej ma miejsce w 30 miesiącu życia, wynosi 6,000 kg a podczas ostatnich dwóch laktacji od 7,000 do 9,000 kg przy czym wskaźnik zawartości tłuszczu 4,2% a białka 3,7% - mówi Hubert Neuner hodowca tej rasy z prowincji Górna Styria.

 

 

Krowy tej rasy w Austrii mają dobrą wydajność mleczną, najlepsze sztuki powyżej 10 000 kg za laktację. Fizjologicznie osiągają szczytową wydajność w 3 i 4 laktacji (rekordzistki >14000 kg mleka). Fleckvieh w Austrii to bydło długowieczne. Bardzo dużo jest krów użytkowanych powyżej 6 laktacji. W 2016 roku rekordowe wydajności życiowe krów Fleckvieh w Austrii wynosiły średnio 62 168 kg (8,2 laktacje), co daje 7 577 kg mleka za laktację. Zawartość kazeiny wynosi około 2,56 %, ponadto częstotliwość występowania genu kappa-kazeiny jest wyższa niż u innych ras. Mleko tej rasy ma również specyficzne właściwości dietetyczne, co wynika z niskiej zawartości cholesterolu i kwasów nasyconych, a większej zawartości kwasów wielonienasyconych, w tym omega-3. 

 

Pomimo znacznie wzrastającej wydajności mleka (ostanie 7 lat) nie odnotowano wyraźnego wydłużenia okresu międzyciążowego. Wydajność produkcyjna tego gatunku wynosi 15 lat, w tym czasie możliwe jest uzyskanie ponad 52 tys. kg mleka od jednej sztuki, przy w miarę stabilnej laktacji przez cały okres hodowli. Pełną efektywność przy produkcji mleka uzyskuje się do dziewiątej laktacji i nie spada ona poniżej 4500 kg/rok.

 

Również produkcja wysokiej jakości wołowiny jest ważną cechą rasy Fleckvieh w Austrii. Bardzo dobre wyniki produkcyjne są w pełni porównywalne z wyspecjalizowanymi rasami mięsnymi pod względem intensywności wzrostu, a także jakością tuszy. Mięso rasy Fleckvieh charakteryzuje się delikatnością i umiarkowaną marmurkowatością przy zachowanym dwukierunkowym typie użytkowym.

 

- Dzienne przyrosty przy opasie byków wynoszą przeciętnie 1,493 gramy a wydajność rzeźna 58 - 59% - dodaje Neuner. Prawie 36% całego pogłowia krów rasy Fleckvieh w Austrii jest hodowane w celu uzyskania mięsa przy 56% krów tej rasy hodowanych z przeznaczeniem na produkcję mleka.

 

W Austrii, w ramach programu hodowlanego pierwszy etap oceny oparty jest na użytkowości własnej wszystkich młodych buhajów, gdzie klasyfikuje się ich intensywność wzrostu, umięśnienie i ogólną ocenę budowy. Drugi etap testowania realizowany jest w oparciu o ocenę potomstwa w wyspecjalizowanych stacjach testowych. Buhaje o wysokiej wartości hodowlanej pod względem cech mięsnych są wykorzystywane w krajowym programie doskonalenia użytkowości mięsnej.

 

Dla portalu Cenyrolnicze.pl:
Tomasz Kodłubański

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz