Po żniwach najlepszy czas na kontrolę zasobności gleby i jej pH.

Redakcja

Okres po zbiorach to najlepszy czas na sprawdzenie zawartości składników pokarmowych w glebie.

Warto dowiedzieć się, czy nie brakuje w glebie podstawowych makroelementów takich jak: fosfor, potas i magnez, przy okazji bada się również pH gleby. Znajomość zawartości tych składników w glebie pozwala na uzupełnienie tych, które są w niedoborze i ograniczają plonowanie roślin.                                                                          

Pierwszym krokiem w kierunku wykonania analizy jest pobranie próbek z pola. Bardzo ważne jest ich właściwe pobranie. Rolnikowi zależy na tym, aby otrzymane wyniki były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Aby tak było dostarczona do laboratorium próbka musi być reprezentatywna. W celu otrzymania takiej próbki należy pobrać z jednolitej powierzchni pola od 20-50 próbek pierwotnych. Powierzchnia z której pobieramy próbki powinna być wielkości od 2 do 4ha. Próbka dostarczona do laboratorium powinna ważyć ok.0,5 kg i być dobrze wymieszana.

Podczas pobierania próbek cząstkowych ważne jest zachowanie kilku podstawowych zasad:

1. Wyznaczenie na polu jednolitych obszarów do pobrania próbek. Obszary te powinny być podobne do siebie pod względem rodzaju gleby, rodzaju przedplonu i ukształtowania terenu

2. Próbki pobieramy z głębokości od 0 do 20 cm. Czynność tę można wykonać za pomocą świdrów glebowych, laski Egnera lub gdy nie dysponuje się takimi narzędziami zwykłej łopaty.                                                                                                                             

3. Pobierając próbki glebowe należy pamiętać o właściwym przemieszczaniu się po polu. Pobranie próbek na skraju pola nie gwarantuje zachowania zasady reprezentatywności próbek. Nie ma złotej zasady pobierania próbek, jednak zaleca się przejść przez pole zygzakiem, po przekątnej, wzdłuż pola lub w poprzek, w taki sposób, aby pobrać próbki z jak największej powierzchni pola.                                                                                    

4. Podczas pobierania próbek należy pamiętać o jednoczesnym sporządzaniu mapki pobranych próbek i oznaczeniu ich w jednoznaczny i czytelny sposób (najlepiej ołówkiem). Przydatne do tego celu są kopie map ewidencyjno-glebowych na których umieszczona jest również klasyfikacja gleby pod względem jej jakości rolniczej.

Wysuszone     próbki w kartonowych pudełkach, spełniające wyżej przedstawione zasady należy dostarczyć do najbliższego laboratorium agrochemicznego lub okręgowej stacji chemiczno-rolniczej odpowiedniej dla rejonu zamieszkania. Uzyskane w ten sposób wyniki posłużą do zaplanowania nawożenia pod rośliny następcze i ewentualne korekty dawek nawozowych. 

 

 

Dla portalu cenyrolnicze.pl:

mgr inż. Mariusz Kowalski

Katedra Agronomii

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

   

 

 

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz