Wycofanie substancji aktywnej Chloropiryfos oraz Chloropiryfos metylowy

Redakcja

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej (KE) z dnia 13 stycznia 2020 r. o wycofaniu z obrotu środków ochrony roślin zawierających substancję aktywną: chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy, w dniu 16 kwietnia 2020 r. minął ostateczny termin stosowania preparatów zawierających powyższe substancje.

 

Od dnia 17 kwietnia 2020 r. stosowanie środków ochrony roślin zawierających chloropiryfos i chloropiryfos metylowy jest niezgodne z prawem. Niewykorzystane preparaty powinny być zutylizowane przez wyspecjalizowane firmy.

 

Aktualnie do ochrony rzepaku ozimego zarejestrowanych jest 27 insektycydów, które zawierają chloropiryfos. Natomiast chloropiryfos metylowy zarejestrowany jest w 2 insektycydach, które służą do zwalczania chowaczy łodygowych i słodyszka rzepakowego. Szkodniki te w Polsce zwalcza się w pierwszych dniach kwietnia, po przekroczeniu progu szkodliwości.

 

W uprawie rzepaku jarego chloropiryfos posiada 2 rejestracje, a chloropiryfos jest w jednym insektycydzie. Te insektycydy nie mogą być już stosowane w rzepaku jarym, co wynika z terminu siewu i wschodów roślin oraz zagrożenia przez szkodniki.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz