Nasienie knura może być transmiterem wirusa ASF

Redakcja
asf, nasienie knura

Wirus afrykańskiego pomoru świń może przenosić się w nasieniu knurów drogą sztucznej inseminacji (AI) na loszki i zarodki prosiąt. To wnioski ze wspólnych badań niemiecko-amerykańskich.

 

Jak podaje portal Pig Progress, badanie zostało opublikowane pod koniec 2022 roku w recenzowanym tytule naukowym Pathogens. Naukowcy z niemieckiego Friedrich-Loeffler-Institut połączyli siły z naukowcami zajmującymi się zdrowiem zwierząt w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, aby dowiedzieć się, czy inseminacja może być nośnikiem wirusa.

 

Jak pokazują wyniki badań, wirus może „skutecznie przenosić się z zakażonych knurów na loszki za pośrednictwem sztucznej inseminacji”. W artykule naukowym zespół ostrzegł, że zakażone stado knurów stwarza ryzyko szybkiego i szerokiego rozprzestrzeniania się ASF w obrębie krajów lub między nimi.

 

W swojej próbie naukowcy wykorzystali szczep ASFv „Estonia 2014”. Badania zostały przeprowadzone w obiektach o wysokim stopniu ochrony w FLI w Insel Riems w Niemczech. Naukowcy zaszczepili domięśniowo 4 knury (2 knury rasy Large White i 2 knury Pietrain). Następnie codziennie pobierano krew i nasienie. Genomy wirusa wykryto w nasieniu już 2 dni po zakażeniu, we krwi 1 dzień po zakażeniu, podczas gdy jakość nasienia pozostała w dużej mierze niezmieniona.

 

Ponadto do próby włączono również 14 loszek rasy Large White. Po inseminacji nasieniem, 7 z 14 loszek zostało zainfekowanych do 7 dni po inseminacji, a wszystkie loszki były dodatnie do 35 dni po inseminacji. Dwanaście z 13 loszek poroniło na początku gorączki. Część płodów pochodzących od pozostałych loszek wykazywała zarówno nieprawidłowości, jak i replikację ASF w tkankach płodu.

 

 

Artykuł badawczy został napisany przez Virginia Friedrichs, Erica A. Nelsona, Tessę Carrau, Paula Deutschmanna, Julię Sehl-Ewert, Hannę Roszyk, M. Beer i Sandrę Blome, Friedrich-Loeffler-Institut, Niemcy; Darwin Reicks, Reicks Veterinary Research and Consulting , St Peter, MN, USA; Tobias Hasenfuss i Elisabeth Gerstenkorn, Federalny Program Hodowli Hybryd (BHZP) , Dahlenburg-Ellringen, Niemcy; Jeffrey J. Zimmerman, Iowa State University , Ames, IA, USA; oraz Jane Christopher-Hennings, South Dakota State University , Brookings, SD, USA.

 

Źródło: Pig Progress

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz