Wirus ASF wrócił do Czech po pięciu latach. Zainfekowany dzik przy granicy z Polską

Redakcja
asf, czechy

Afrykański pomór świń został w miniony czwartek potwierdzony w Czechach - prawie pięć lat po ostatnim przypadku. Dochodzenie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Pradze potwierdziło zakażenie u martwego dzika znalezionego w Jindřichovice pod Smrkek w regionie Frýdlant w Kraju Libereckim. Miejsce odkrycia znajduje się w pobliżu granicy z Polską, gdzie infekcja występuje od dłuższego czasu. 

 

Państwowa Administracja Weterynaryjna (SVS) przygotowuje obecnie nadzwyczajne środki związane z powrotem pomoru. Na ich podstawie wokół miejsca wykrycia zakażonego dzika na obszarze ok. 200 km² zostanie wyznaczona tzw. strefa zarażenia. Na tym obszarze wprowadzony zostanie czasowy zakaz polowań na dziki, ograniczone zostanie przemieszczanie się populacji w przyrodzie oraz zintensyfikowany zostanie monitoring występowania choroby u dzików. Szczególne środki ostrożności obejmują również hodowców trzody chlewnej na danym obszarze i operatorów rzeźni. W związku z zasadniczą zmianą sytuacji zakaźnej, zniesiona zostanie tzw. strefa intensywnego połowu dzików na terenach przygranicznych na północy Czech. - Wszystkie podjęte środki mają na celu przede wszystkim zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby w populacji dzikich świń i zapobieganie przedostawaniu się choroby do gospodarstw domowych – powiedział Petr Šatrán, dyrektor sekcji weterynaryjnej SVS.

 

Przypomnijmy, iż pierwszy przypadek ASF w Czechach wykryto 26 czerwca 2017 w regionie zlińskim. Zwalczenie pomoru było możliwe dzięki kompleksowemu monitoringowi, w ramach którego od 2014 roku wszystkie znalezione martwe dzikie świnie są badane na obecność ASF na całym terytorium Republiki Czeskiej. Niezwłocznie po stwierdzeniu tej groźnej choroby, zgodnie z ustawodawstwem Republiki Czeskiej i UE, SVS wydał nadzwyczajne środki weterynaryjne mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa w populacji dzikich świń, a w szczególności zapobieganie wprowadzaniu choroby do ferm trzody chlewnej, jego stopniowe tłumienie i ostateczna likwidacja. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu podjętych działań udało się zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia ASF-u w populacji dzikich świń i wprowadzeniu go do gospodarstw domowych. Ostatnie przypadki ASF odnotowano 8 lutego 2018 r. u złowionego dzika oraz 15 kwietnia 2018 r.

 

 

Źródło: svscr.cz

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz