Myśliwi podsumowują miesiąc walki z ASF. Są zadowoleni z efektów swojej pracy

Redakcja

W grudniu 2021 r. zorganizowano 8673 polowań zbiorowych, w których wzięło udział 149 416 osób i prawie 18 tys. psów. W ramach programu pozyskano ponad 9 tys. dzików i odnaleziono 68 padłych dzików lub ich szczątków. Jednocześnie odnotowaliśmy 47 prób blokowania polowań zbiorowych.

 

- To już kolejny miesiąc, w którym myśliwi walczą z wirusem ASF, za co bardzo dziękuję w imieniu całego Zrzeszenia.  Wiedziałem i wiem, że zawsze można na Was liczyć! Jednocześnie proszę o dalsze zintensyfikowanie działań w celu ochrony hodowli trzody chlewnej polskich gospodarstw – mówi łowczy krajowy Paweł Lisiak.

 

tabela dziki odstrzal pzl grudzien cenyrolnicze pl

 

Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych” to plan wypracowany w ramach Interdyscyplinarnego Zespołu ds. walki z ASF przy PZŁ. Zakłada on aktywne i odpowiedzialne zaangażowanie myśliwych w zintensyfikowany odstrzał dzików, w całej Polsce podczas polowań zbiorowych w okresie od 30 października do 31 stycznia 2022 r. Wyniki z pierwszych dwóch miesięcy programu przedstawiają się następująco:

 

 

 

 

Gdzieniegdzie dziki zniknęły zupełnie

 

Jak donoszą media, są już miejsca w Polsce gdzie dzików o tej porze roku w ogóle nie ma, co prawdopodobnie spowodowane jest intensywnym odstrzałem oraz zachorowalnością gatunku na wirus ASF.

 

Przed inauguracją programu łowczy krajowy Paweł Lisiak zwrócił się do myśliwych z prośbą o zaangażowanie, wymieniając szereg korzyści z aktywnych działań w obwodach łowieckich. Jesteśmy grupą społeczną odpowiedzialną za stan populacji dzików i powinno nam zależeć na utrzymaniu jej w dobrej kondycji. Ponadto mając na uwadze bliskie relacje ze środowiskiem rolniczym winniśmy pomóc gospodarzom w walce z wirusem, który dziesiątkuje polskie chlewnie. Tego wymaga nasz interes narodowy oraz interes naszego Zrzeszeniastwierdził Lisiak.

 

- Przeprowadzone przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego analizy jednoznacznie wskazują, że kontrola liczebności dzików z równoczesnym wyeliminowaniem ze środowiska dzików padłych lub ich szczątków są podstawowym narzędziem, które może zahamować rozprzestrzenianie się wirusa ASF – czytamy w komunikacie PZŁ.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz