Naukowcy pracują nad wyhodowaniem świni odpornej na ASF

Redakcja

Afrykański pomór świń nadal rozprzestrzenia się na dziki i świnie domowe w Europie, Afryce i Azji. Właśnie dlatego naukowcy z całego świata pracują nad różnymi szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi, aby zwalczać lub zlikwidować wirusa. Dr Bjorn Petersen i jego koledzy z Instytutu Friedricha Loefflera (FLI) wybrali inną drogę. Od jakiegoś czasu prowadzą badania, które wykazały, że możliwe jest wyhodowanie świni odpornej na niektóre ataki wirusów poprzez edycję genów. 

 

Za pomocą edycji genów CRISPR / Cas9, Petersen i jego zespół wprowadzili konstrukt genetyczny z bakterii do płodowych komórek świń zwanych fibroblastami (najczęstszymi komórkami tkanki łącznej u zwierząt) . Przetwarzanie to doprowadziło do utworzenia genetycznych „nożyc”, które przecinają zasadnicze części genomu wirusowego, a tym samym niszczą go. Dalsze testy wykazały, że replikacja wirusa ASF, tj. namnażanie wirusa, może być w ten sposób stłumiona. Komórki embrionalne świń sklonowano w celu uzyskania żywego potomstwa. Makrofagi w próbkach krwi od tych świń zostały zainfekowane ASF i stwierdzono zmniejszoną replikację wirusa.

 

Następnym krokiem jest wykazanie, że ta procedura skutecznie hamuje replikację wirusa. Strategię można również dostosować w przypadku innych wirusów, które trudno zwalczyć szczepionkami lub terapiami oraz może posłużyć do opracowywania nowych leków.

 

Jednak edycja genów jest delikatną kwestią w Unii Europejskiej. Potomkowie genetycznie zmodyfikowanych zwierząt są uważani za organizmy zmodyfikowane genetycznie w UE. Nie mogą być wykorzystywane do produkcji komercyjnej. Edycja genów jest jednak dozwolona do celów badawczych.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: Agrarheute/Pig Progress

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz