ASF wytrzebił na Ukrainie dwie rasy świń

Redakcja

Dwie rasy świń zostały wykorzenione na Ukrainie z powodu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Od początku występowania wirusa, u naszych wschodnich sąsiadów ze stada krajowego zniknęło 2 mln świń. Produkcja wieprzowiny za Bugiem spada z roku na rok, a tamtejsze władze nie ukrywają, że konieczne jest sprowadzanie coraz większej ilości produktów wieprzowych, by zaspokoić krajowy popyt.

 

Na Ukrainie afrykański pomór świń wykorzenił co najmniej dwie rasy świń. Wg raportów Ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk Rolniczych, wszystkie gospodarstwa zajmujące się hodowlą ras Myrgorod i Wielką Czarną padły ofiarą pomoru świń. Zniknięcie świń Myrgorod jest szczególnie dotkliwe, bowiem była to jedna z pierwszych ras opracowanych przez ukraińskich naukowców.

 

Wszystkie cztery gospodarstwa trzody chlewnej należące do Akademii zostały dotknięte wirusem ASF. Wśród nich była farma doświadczalna Dekabrystiv, która jako jedyna zajmowała się hodowlą świń Myrgorod. To zniszczyło cały potencjał genetyczny tej rasy. Ponadto nie jest jasne, czy rasa ta zachowała się w innych krajach poza Ukrainą. Natomiast rasa Wielka Czarna jest bardziej rozpowszechniona w Europie. Zagrożonych ras może być jednak dużo więcej. Na przykład w 2010 r. na Ukrainie było 90 rodowodowych gospodarstw hodowlanych, podczas gdy na początku 2018 r. pozostało tylko 48.

 

Ukraina odnotowuje w ostatnich latach średnio 150 ognisk afrykańskiego pomoru świń rocznie. W rezultacie pogłowie świń w tym kraju spadło o 2 mln - z 8 milionów sztuk przed wybuchem epidemii ASF do zaledwie 6 milionów sztuk w 2018 roku.

 

Zarówno rasa Wielka Czarna jak i Myrgorod były wykorzystywane na Ukrainie m. in. do produkcji smalcu. Władze ukraińskie są pogodzone z faktem, iż w przyszłości do kraju będzie trzeba sprowadzać coraz więcej produktów wieprzowych aby zaspokoić popyt krajowy. Powodem jest fakt, iż tamtejsza produkcja wieprzowiny systematycznie spada. W pierwszej połowie 2018 r. kraj wyprodukował 130 tys. ton wieprzowiny, co stanowi o 3 procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Co więcej wydajność produkcyjna branży spada od trzech lat.

 

Źródło: Pig Progress

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz