NIK o afrykańskim pomorze świń

Agnieszka Wojtyra

Podczas Debaty Rolnej prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski przedstawił ustalenia jednego z najnowszych raportów NIK o realizacji programu bioasekuracji jako elementu zwalczania afrykańskiego pomoru świń.



W podsumowaniu szef Izby wyraził nadzieję, że rozprzestrzenianie się choroby ASF w Polsce uda się ograniczyć. Diagnozę obecnej sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń uzupełnili uczestniczący w konferencji samorządowcy oraz reprezentanci Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele rolników z całego kraju.

Debata zorganizowana przez Sejmik Województwa Łódzkiego, przy współudziale Izby Rolniczej, jest kontynuacją debat odbywających się w poszczególnych województwach. Dyskusja została poświęcona aktualnej sytuacji w rolnictwie, a przede wszystkim problemowi rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce.

Spotkanie zorganizowano głównie z myślą o hodowcach trzody chlewnej. W opinii uczestników spotkania problem afrykańskiego pomoru świń to temat istotny. W województwie łódzkim znajduje się bowiem dużo hodowli trzody chlewnej. Jak wskazywali debatujący, województwo łódzkie jest trzecim województwem w kraju pod względem produkcji trzody chlewnej.



Prezes NIK zwrócił uwagę, że wirus ASF rozprzestrzenia się w Polsce dynamicznie, a obszar zakażeń wirusem ASF w ciągu ostatnich czterech lat powiększył się kilkakrotnie. - Publikując na początku 2018 roku raport o realizacji programu bioasekuracji jako elementu zwalczania afrykańskiego pomoru świń podaliśmy, że są 104 ogniska choroby u świń oraz 877 przypadków u dzików. Obecnie mamy 108 ognisk i ponad 1500 przypadkówpowiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Trzeba pamiętać, że stwierdzenie choroby tylko u jednej świni w gospodarstwie naraża na restrykcje sanitarne i straty ekonomiczne inne podmioty (np. gospodarstwa, ubojnie, zakłady przetwórcze), w tym także dużą fermę zabezpieczoną w pełni przed przeniknięciem wirusa, znajdujące się od niego w promieniu 10 km.

Prezes NIK zwrócił uwagę, że skala zjawiska związanego z ASF narasta i przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń wystąpiły już po lewej stronie Wisły. - Mam jednak nadzieję, że uda się ograniczyć rozprzestrzenianie choroby ASF, a raport NIK ułatwi podejmowanie działań i przyczyni się do merytorycznej debaty, która odpowie jak skutecznie pomagać rolnikom i jak skutecznie realizować zadania przez poszczególne inspekcje i agendy państwa, aby to zagrożenie ograniczyć, a docelowo wyeliminować - zakończył wystąpienie Prezes NIK.

 

Debata Rolna jest jednym z wielu spotkań dotyczących skutków ASF w Polsce. Dyskusje na ten temat odbywały się już w województwie lubelskim i wielkopolskim. Na tych spotkaniach rolnicy wyrażali obawę o przyszłość i pytali m.in. co zrobić po likwidacji stad świń. Dlatego zdaniem NIK każda debata poświęcona ASF przybliża do skutecznego zwalczenia tej choroby w Polsce.

 

Źródło: NIK

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz