Leśnicy na pomoc pszczołom

Redakcja
dzikie pszczoły w polskich lasach
fot.pixabay.com

"Pszczoły wracają do lasu" to program realizowany przez Lasy Państwowe zyskuje kolejnych zwolenników. W ramach projektu leśnicy m.in. wzbogacają mikrosiedliska o pożądane gatunki roślin czy budują schrony dla dzikich pszczół. Do programu przyłączyło się Nadleśnictw Złotów (RDLP Piła).

 

Jak wyjaśnią zaangażowani w projekt leśnicy, program ma być wdrażany we współpracy z naukowcami i opracowany w taki sposób, aby wykorzystać istniejący potencjał w lasach i pomóc wszystkim gatunkom  pszczół występujących w Polsce.

W Polsce występuje ok. 470 gatunków tych dziko żyjących owadów. Niemal połowa z nich znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem. Na świecie istnieje ponad 20 tys. gatunków pszczół.

Myśląc o pszczole, skupiamy się na najliczniejszej przedstawicielce rodzaju – pszczole miodnej, występującej w gospodarce człowieka od wielu tysięcy lat. Ten gatunek jest faworyzowany ze względu na pożytki płynące z użytkowania i łatwość hodowli.

Pozostałe gatunki pszczół nie są już tak znane, ale pełnią istotną rolę zapylaczy. Najbardziej znane gatunki to: murarka, pszczolinka, smuklik i wigorczyk lucernowiec.  Są bardzo ważne, gdyż często są ściśle wyspecjalizowane w zapylaniu tylko jednego gatunku rośliny.
 

Według leśników zmiany warto także wprowadzać w przydomowych ogródkach. Zamiast hektarów trawnika i praktycznych iglaków można zostawić fragment dzikiego ogrodu. Kiedyś to właśnie chwasty dawały do samej jesieni pokarm dla pszczół. Warto też wśród roślin ozdobnych wprowadzać gatunki sprzyjające pszczołom - szałwię, ogórecznika, macierzankę, koniczynę białą, kocimiętkę oraz żywokost lekarski.

 

Ważne jest, aby takie drobne zmiany były powszechne. Efekt może zaskoczyć pozytywnie.

 

Źródło: Lasy Państowe

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz