Zielony Ład będzie miał tragiczne skutki dla rolnictwa. Ciągniki zablokują Brukselę

Redakcja
protest rolników, Bruksela, Zielony Ład
Agro Unia

- W związku z działaniami podejmowanymi przez Komisję Europejską jesteśmy zmuszeni, aby pierwszy raz w historii, zjednoczyć się i wspólnie walczyć o przyszłość naszych gospodarstw oraz o suwerenność żywnościową Europy. Z dużym zaniepokojeniem obserwujemy działania podejmowane przez Komisję Europejską. Forsowane propozycje dotyczące wprowadzania zakazów i ograniczeń związanych z polityką “Od pola do stołu” oraz “strategią bioróżnorodności” w ramach Nowego Zielonego Ładu będą miały daleko idące, tragiczne skutki dla europejskiego rolnictwa – czytamy w komunikacie organizatorów protestu rolników, który został zaplanowany w Brukseli w połowie grudnia.

 

Bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone

 

Już 13. i 14. grudnia w Brukseli odbędzie się największy w historii międzynarodowy protest rolników. Gospodarze z całej Europy dadzą wyraz swojego sprzeciwu wobec strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Głównymi organizatorami protestu są #EUnitedAgri – Instytut Gospodarki Rolnej, Farmers Defence Force, LsV Deutschland oraz European Milk Board. W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli, zaniepokojeni skutkami Europejskiego Zielonego Ładu, rolnicy z Polski, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii, Francji, Irlandii, Włoch i szeregu innych państw, których lista wciąż się wydłuża.

 

Przedsięwzięcie zacznie się 13 grudnia o godzinie 09.00 w Dzielnicy Europejskiej w Brukseli – w czasie obrad Rady ds. Rolnictwa UE – zaplanowana została blokada z użyciem ciągników. Konferencja prasowa inaugurująca dwudniowe protesty zorganizowana zostanie 13 grudnia o godz. 09.00 w Press Conference (venue: Maelbeek room, Residence Palace, Rue de la Loi 155, 1040 Brussels). Wezmą w niej udział przedstawiciele organizacji rolniczych i przetwórców z wszystkich państw biorących udział w proteście, a już o godz. 11 rozpocznie się protest przy rondzie Schumana w bezpośredniej bliskości budynków Komisji Europejskiej i Rady ds. Rolnictwa UE.

 

Organizacje rolnicze w kwestii Europejskiego Zielonego Ładu jednym głosem mówią o związanych z nim zagrożeniach. Zdaniem gospodarzy, nowa unijna strategia przyczyni się do znacznego obniżenia wskaźników produkcji rolniczej w UE, co bezpośrednio przełoży się na zachwianie stabilności bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej.

 

O rolnictwie bez rolników

 

Organizatorzy podkreślają, że europejscy rolnicy znajdują się pod coraz większą presją. Obecny system rolny nie jest już w stanie zagwarantować cen zapewniających odpowiednie pokrycie kosztów produkcji. Nowe strategie, takie jak Zielony Ład dodatkowo znacząco podniosą te koszty, a jednocześnie nie zawierają one żadnych przepisów dotyczących ich pokrycia. Niestety, podczas kształtowania tych strategii, głos przedstawicieli rolnictwa i przetwórstwa nie został wzięty pod uwagę. Decyzje podejmowane są ponad głowami rolników, pomimo tego, że jedynym sposobem, aby te strategie odniosły prawdziwy sukces, jest ścisła współpraca z producentami. Są oni głównymi interesariuszami w ramach łańcucha produkcji żywności. Bez ramowych warunków sprawiedliwego systemu rolnego, który zapewnia pokrycie kosztów produkcji i zaangażowania rolników w realizację strategii klimatycznych, utrzymania wiarygodności produkcji żywności w Unii Europejskiej, bezpieczeństwo żywnościowe konsumentów w krajach Wspólnoty jest zagrożone.

 

- Na co dzień jesteśmy konkurentami rywalizującymi o miejsce na rynkach zbytu. Jednak w związku z działaniami podejmowanymi przez Komisję Europejską jesteśmy zmuszeni, aby pierwszy raz w historii, zjednoczyć się i wspólnie walczyć o przyszłość naszych gospodarstw oraz o suwerenność żywnościową Europy. Z dużym zaniepokojeniem obserwujemy działania podejmowane przez Komisję Europejską. Forsowane propozycje dotyczące wprowadzania zakazów i ograniczeń związanych z polityką “Od pola do stołu” oraz “strategią bioróżnorodności” w ramach Nowego Zielonego Ładu będą miały daleko idące, tragiczne skutki dla europejskiego rolnictwa. W wyniku wprowadzenia forsowanych zmian, żywności wysokiej jakości, jaką wytwarzamy na terenie Unii Europejskiej, będzie zdecydowanie mniej, a jej ceny drastycznie wzrosną przy jednoczesnym spadku jej dostępności dla konsumentów. Jednocześnie dochodowość prowadzonych przez nas gospodarstw w sposób drastyczny zostanie zachwiana – powiedział Szczepan Wójcik, główny organizator protestów i pomysłodawca inicjatywy #EUnitedAgri.

 

Rolnicy domagać się będą racjonalnego i odpowiedzialnego podejścia Komisji Europejskiej względem kształtowania ram przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej oraz szacunku dla ciężkiej pracy gospodarzy z całej Europy.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz